Podrobný průvodce Pokerem 2023

Dlouhá éra našeho webu, kdy jsme se zabývali pouze online casiny a sázkovými kancelářemi se pomalu ale jistě chýlí ke konci a my přidáváme do našeho repertoáru online zábavy další velkou kategorii a tou je jedna z nejoblíbenějších hazardních her na internetu POKER.

Poker si prakticky od svého vzniku drží solidní hráčskou základnu a na své oblíbenosti nikdy neztratil ani centimetr. Samozřejmě, že tento trend ctíme, a proto jsme exkluzivně pro čtenáře sazeni-online.eu připravili celou poker sekci, ve které jak jste zvyklí z online casino sekce a sekce sázkových kanceláří získáte neobyčejný zážitek plný informací o tom, jak poker hrát a v jakých nejlepších poker hernách tak učinit.

Co je vlastně poker a jak se hraje?

Poker je karetní hra pro 2–10 hráčů, který se vyvíjel ve Spojených státech amerických a zhruba v 20. století získal svou konečnou podobu. Hraje se s klasickými francouzskými kartami. Těch je 52 a jsou zde hodnoty od 2 až po Eso a jejich „barvy“ jsou: srdce, káry, piky a kříže. Cílem jedné hry pokeru je vytvořit jednu z výherních kombinací, které jsou pevné a pokud se vám ani jedna z nich nepodaří vytvořit anebo nepřehrajete své oponenty, tak hru prohráváte.

Jedná se o strategickou hru, ve které vstupuje ke stolu jak štěstěna, tak i schopnost blafovat. Díky tomuto aspektu hraní pokeru se také setkáte s výrazem „poker face“ neboli „výraz pokerového hráče“. Ti jsou totiž pověstní minimalistickými výrazy v obličeji, aby nedali najevo jak si ve hře vedou a zda mají pocit, že následující hru vyhrají. Pokud si toho totiž hráči u stolů všimnou, je velká pravděpodobnost, že výhra nebude tak veliká, jak by mohla být v případě, že by tato skutečnost byla pečlivě zamaskována.

Jedním z dalších důležitých prvků pokeru je sázení. Pokud si zahrajete s přáteli u stolu u vás v obývacím pokoji, pravděpodobně budete sázet penězi, ale v případě heren a pokerových turnajů půjde o pokerové žetony. Ty si nakoupíte před hrou a po hře můžete opět směnit za vyhranou hotovost.

Historie pokeru

Původ a historie pokeru je stále zahalena rouškou tajemství, jelikož nikdo není schopen přesně dohledat, v jaké zemi se poker vyvinul. Dá se říct, že záleží, koho se právě ptáte. Někteří tvrdí, že poker pochází z Číny někdy z roku 900 našeho letopočtu, kde údajně čínští císaři hráli karetní hru, ze které se později poker vyvinul.

Angličané naopak věří, že se dnešní poker vyvinul z karetní hry „brag“. Pravidla a herní postup této hry není dodnes známý, ale s jistotou lze říci, že součástí bylo sázení i blafování.

Kořeny pokeru bychom pravděpodobně nalezli ale v daleké Persii v tehdy velmi populární karetní hře As Nas. Ta se pak díky francouzským mořeplavcům dostala až do Evropy. V Německu se vytvořila varianta As Nas nazvaná Pochspiel, ve Francii se zase hrála varianta zvaná Poque. Obě tyto verze se hráli s 25 kartami. Cesta této karetní hry však neskončila jen v Evropě a v 18. století díky francouzským koloniím v Americe pronikla do Louisiany. Místní osadníci ji v roce 1800 nazvali právě „poker“ a bylo to poprvé, co tento pojem spatřil světlo světa.

První záznam o pokeru v knihách nalezneme u autora Joe Cowela. V knize „Slasti a strasti hazardu“ referuje o pokeru jako o hře pro 4 hráče s balíčkem 20 karet. Od poloviny 19. století se karetní balíček na poker více něž zdvojnásobil a dostáváme se na dodnes hraný počet 52.

Ve 20. letech 20. století světlo světa spatřila i dodnes nejoblíbenější varianta pokeru – Texas Hold’em Poker.

Prvním světovým mistrovstvím v pokeru se stala World Series of Poker, jež se konalo v roce 1970 v Las Vegas. Okolo roku 2000 začaly vznikat i další slavné pokerové turnaje jako World Poker Tour Champions, European Poker Tour nebo Aussie Millions.

Jaké jsou výherní kombinace v pokeru?

Pokud chcete poker hrát a hlavně vyhrát, tak jedině díky výherním kombinacím. Výherní kombinace silnější, než protihráčova je vaše poukázka k získání velké hromady žetonů uprostřed stolu. Výherní kombinace pokeru jsou jednotné a neměnné, ať už hrajete jakýkoliv druh pokeru a vždy vyhrává ten hráč, který má v ruce hodnotnější kombinaci. V případě přesné shody se buď bere v potaz velikost zbylých karet (tzv. kickeru), které nejsou součástí výherní kombinace, nebo se výhra mezi hráče dělí. Od nejnižší pokerové výherní kombinace po nejvyšší rozlišujeme:

Vysoká karta („High Card“)

V případě, že nevlastníte jinou výherní kombinaci, o vaší šanci na výhru rozhoduje nejvyšší karta ve vaší ruce. Pokud mají dva hráči stejnou nejvyšší kartu, rozhoduje pak druhá, třetí, čtvrtá anebo pátá nejvyšší hodnota.

Jeden pár („One Pair“)

Jeden pár je snad nejběžnější výherní kombinace v pokeru. Skládá se ze dvou karet stejné hodnoty. Pokud mají dva hráči stejný pár, rozhoduje tzv. kicker (Kicker = nejvyšší karta, která není součástí výherní kombinace).

Dva páry („Two Pairs“)

Jak již název napovídá, jedná se o dva páry stejné hodnoty. O vítězi rozhoduje hodnota vyššího páru, poté hodnota nižšího páru a až v případě že se oba páry shodují se využívá k rozhodnut kicker.

Trojice („Three Of A Kind“)

Jedná se o tři karty stejné hodnoty, které jsou doplněny dvěma kickery.

Postupka („Straight“)

Pokud se vám podaří postupka tak to znamená, že se vám v ruce a na stole nachází pět karet jdoucích hodnotově za sebou, které ale mají různou barvu. Eso se zde používá jako první karta postupky a rozhodující je vždy nejvyšší karta. V praxi to tedy může i znamenat, že postupka A, 2, 3, 4, 5 je nižší než 2, 3, 4, 5, 6.

Barva („Flush“)

Kombinace pěti jakýchkoliv karet ve stejné barvě se nazývá v angl. Flush. Sílu určuje hodnota nejvyšší karty. V případě, že jsou stejné, rozhoduje pak hodnota, druhé, třetí, čtvrté nebo páté karty. Všechny barvy mají stejnou sílu, takže ta o síle flushe nerozhoduje.

Full house („Boat“)

Také někdy kombinace „Plný dům“ se skládá z jedné trojice a jedné dvojice. Při rovnosti trojic o vítězi rozhoduje vyšší dvojice. Při rovnosti dvojic zase rozhoduje vyšší trojice.

Čtveřice („Poker“, „Quads“, Four Of A Kind“)

Kombinace, která nese stejný název jako celá hra se skládá ze čtyř karet stejné hodnoty doplněné jedním kickerem. Jestliže hráč drží v ruce minimálně jednu kartu ze čtveřice, výhra se nedělí. V případě že se čtveřice nachází na stole, vyhrává hráč držící nejvyšší pátou kartu.

Čistá postupka („Straight Flush“)

Čistá postupka spojuje hodnoty barvy a postupky. Jedná se tedy o pět karet stejné barvy, které jdou hodnotově za sebou.

Královská postupka („Royal Flush“)

Nejvyšší pokerovou kombinací je Královská postupka. Pět po sobě jdoucích karet v barvě, jejichž hodnoty jsou vždy: 10, J, Q, K, A. Královská postupka je taková rarita, že se jí ani profesionální hráči nemusí za život dočkat.

Jaké druhy pokeru si můžu zahrát?

Poker je světě již několik století a je hraný po celém světě. Tomu také odpovídá fakt, že druhů pokeru je opravdu požehnaně a každý má něco speciálního, čím se odlišuje. Může jít o původní setup karet na začátku hry, druhy sázek nebo si některé druhy pokeru dokonce mění hodnoty karet a uznávají jen nějaké druhy výherních kombinací.

Varianty pokeru podle výherní kombinace:

Ve většině pokerových hrách je cílem hráče složit co nejvyšší kombinaci. Některé druhy pokeru se však rozhodly vydat na druhou stranou a cílem je složit co nejnižší kombinaci. Tyto druhy se pak dělá na dvě kategorie: 2-7 a A-5. V poker hrách prvního typu je nejsilnější kombinací 2–3–4–5–7 = pět nízkých karet jiné barvy, které nejsou hodnotově za sebou. U druhé varianty nejsou součástí výherní kombinace ani postupky ani barvy, hraje se tedy pouze na hodnotu karet. Eso je zde jako 1, tedy nejnižší karta.

Dále existují hry, ve kterých polovinu výhry bere nejvyšší kombinace a druhou polovinu bere nejnižší kombinace. Na tu je však kladena dodatečná podmínka, že musí být alespoň 8-low, tedy že nejvyšší karta v této kombinaci musí být osmička nebo menší. Pokud nikdo takovou kombinaci nedrží, bere nejvyšší kombinace celou výhru

Podle způsobu rozdávání karet rozlišujeme druhy pokeru na:

Draw Poker

Draw Poker odkazuje na několik běžných pokerových variant, ve kterých mohou hráči odhodit (odebrat karty z ruky) a dobrat nové karty, aby se pokusili vytvořit silnější kombinaci. Pokerové varianty Draw zahrnují mimo jiné Five-Card Draw, Triple Draw Lowball a Badugi.

Stud Poker

Stud poker je označení pro skupinu pokerových variant, ve kterých je hráčům postupně rozdávána směs karet otočených lícem dolů a lícem nahoru (viditelných pro všechny ostatní). Stud pokerové varianty jsou nepoziční hry, to znamená, že každé kolo sázek může otevírat jiný hráč (například podle nejlepších vyložených karet). Stud poker se obvykle hraje s limitem.

Community Poker

Ve variantě community poker každý hráč dostane své karty, které jsou skryté. Dále jsou na stůl rozdány karty, které jsou společné pro všechny hráče. Hráči pro vytvoření nejsilnější kombinace používají jak své, tak společné karty. Nejznámější varianty tohoto typu jsou Texas Hold'em a Omaha.

Mezi méně časté varianty pokeru patří například:

6 – Plus Hold’em/ Short Deck Hold’em

Tato verze pokeru se na rozdíl od běžného pokeru hraje s balíčkem pouze 32 karet. Je zde také trochu pozměněna síla výherních kombinací a to tak, že barva („Flush“) je silnější než fullhouse.

Čínský poker

Čínský poker na rozdíl od normálního pokeru postrádá složku blafování a soustředí se primárně na složení vlastní výherní kombinace.

Badugi

Badugi je druh pokeru, který je velmi podobný triple draw pokeru s hodnotami podobnými lowballu. Celková struktura hrání a sázek je velmi podobná klasickým pokerovým hrám s tím rozdílem, že hráč v ruce drží čtyři karty.

Jaké jsou limity v pokeru?

Druhy pokeru se také mohou rozlišovat podle toho, jak jsou limitované vaše sázky v průběhu jednoho kola a i to, jak vaše sázky probíhají. Podle limitů rozlišujeme tyto druhy pokeru:

Limit („fixed limit“)

Velikost sázek a jejich navýšení je pevně dáno a je ve většině případů shodná s výší big blindu. Na hráších je tedy pouze rozhodnutí, zda sázet chtějí, či nikoliv a zda si přejí o stanovený limit sázku navýšit. Povolená velikost sázky se v průběhu hry většinou navyšuje.

Bez limitu („no limit“)

No Limit pokeru je minimální velikost sázky většinou stanovena jako velikost velkého blindu. Maximální velikost sázky je – jak již název napovídá – neomezená.

Limit banku („pot limit“)

Minimální velikost sázky je stejně jako v No Limit pokeru stanovena jako velikost velkého blindu. Maximální velikost sázky nebo navýšení sázky je volitelné, ale je to samozřejmě omezeno, a to aktuální hodnotou banku (neboli potu)

Jaké jsou způsoby hraní pokeru?

V pokeru můžete dělit jeho varianty podle nespočtu kritérií, mezi něž patří i to, v jaké podobě a o co se hraje.

Cash Game

Pro všechny laiky v pokeru je cash game asi nejpohodlnější a nejznámější variantou. Jde totiž o hru, ve které hrajete přímo o peníze. S cash game je také spojen pojem buy-in = tedy vklad, který do hry učiníte.

Sit&go

Turnaj Sit and Go je varianta pokeru, která je obvykle určena pro šest až deset hráčů a trvá dvacet až čtyřicet minut. Na začátku hry hráči zaplatí stanovený buy-in a všichni získají stejné množství žetonů. Když některý z hráčů přijde o všechny své žetony, je z turnaje vyřazen. Nejvýše umístění dva nebo tři hráči si pak rozdělí výhru, která je součtem buy-inů všech hráčů.

Turnaje

Při všech turnajích je nové losování pozic, když jsou stoly redukované na tři, dva nebo jeden stůl. Losování při třech stolech není nutné u turnajů, které začínají na méně jak šesti stolech. Pokud hráči chybí dostatek žetonů na zaplacení povinné sázky, má právo hrát o žetony, které mu zůstávají.

Slovník pokeru

Poker je celkově hra plná anglických výrazů, které se do češtiny ne vždy překládají. I v českých poker hernách, ať už kamenných tak těch online se setkáte hlavně s angličtinou. Proto jsme si pro vás připravili krátké shrnutí výrazů, které byste jako každý začátečník měl ovládat, pokud si chcete alespoň rekreačně zahrát.

A-Game – Předvádění nejlepší hry, jak s ohledem na svoje vlastní schopnosti (hrál jsem nejlépe jako umím – hrál jsem svou A-game), tak v obecném smyslu (nejlepší způsob, jakým se dá daná situace zahrát).

ABC Poker – jinými slovy učebnicový poker; používá se na označení hry hráče, který hraje přímočaře a vyhýbá se fantazii (dobrá ruka – raise, špatná ruka – fold).

All-in – Situace, ve které hráč vsadí všechny svoje žetony a hraje o všechno.

Ante – Povinná sázka, kterou musí před každou rukou zaplatit všichni hráči. Funguje na principu blindů, jen s tím rozdílem, že je mnohem menší a musí ji platit všichni.

Bankroll – Peněžní suma, kterou má hráč určenou na hraní pokeru.       

Bet – Sázka; vsazení žetonů do banku.

Blind/y – Sázka, kterou musí vždy zaplatit dva hráči sedící po levici dealera, ješte před rozdáním karet.

Call – dorovnání sázky jiného hráče.

Cash Out – Vyměnění žetonů za peníze, ukončení hry. Využívá se v cash game.

Check – Pasivní akce – zdržení se sázky; Označuje se poklepáním ruky po stole.

Chip – Žeton; plastový nebo keramický kroužek používající se při hraní pokeru.

Dealer – osoba, která rozdává karty, sleduje hru a ohlašuje akci; označení pozice hráče sedícího na BTN.

Double Up – Situace, ve které se hráč dostane do all-inu, který se mu podaří vyhrát. Tím se mu podaří double-up a teda zdvojnásobit svůj stack.

Flop – První tři společné karty, které jsou po uzavření prvního sázkového kola najednou vyložené na stůl.

Pass – Jiné označení foldu; zahození karet.

Poker Face – Vážná tvář, která nedává najevo emoce a tají sílu svojí ruky.

Pot – Celková hodnota žetonů, popřípadě peněz, které se právě nachází ve hře.

Raise – Navýšení poslední sázky soupeře.

Reading – Analyzovaní soupeřů dle jejich stylu hraní, výše sázek a různých tells.

Satellite – Turnaj ve kterém namísto finančních odměn získavá vítěz/vítězové ticket do dalšího, většího turnaje. Jde o populární formu kvalifikace do velkých a drahých eventů.

Největší pokerové turnaje

I v hazardní hře lze dosáhnout opravdu velkých úspěchů a není lepší příklad, než právě poker. Pouhá kvalifikace do jednoho ze světových turnajů je enormní úspěch a představte si, že se vám třeba podaří takovýto turnaj vyhrát. Největší turnaje jsou událostmi, které jsou sledované po celém světě, přenáší je televize a vítězové si přijdou na pohádkové výhry.

Velkých pokerových turnajů probíhá v prezenční i digitální formě stále více. Pokud chce hráč zažít atmosféru velkých turnajů a nechce kvůli tomu cestovat do zahraničí, může ji zakusit například v největším českém casinu v Rozvadově, kde probíhají také turnaje největších pokerových sérií. Právě tyto velké turnaje posouvají poker ze škatulky zábavy spíše do kategorie profesionálního sportu.

Poker z vás rozhodně zvládne udělat boháče!

Které jsou ale ty nejprestižnější turnaje v pokeru?

World Series of Poker

Největší a nejprestižnější série turnajů na světě. Pořádá se každoročně od 70. let 20. století v Las Vegas. Při této příležitosti v americkém hlavním městě hazardu vždy probíhá mnoho akcí. Například v roce 2014 jich bylo 65. Vrcholem je „main event“ – turnaj v Texas Hold’em s výhrou 10 000 dolarů.

Zároveň zde jde také o velkou prestiž, protože vítěz tohoto turnaje je považován za nejlepšího hráče pokeru na světě.

Kromě toho je tento turnaj také událostí, na které se setkávají lidé z oboru a představují různé produkty, nové formáty turnajů a další novinky, které svět hazardu neustále obohacují a vylepšují.

World Poker Tour Champions

Na rozdíl od WSP je WPT celoroční sousled pokerových událostí a turnajů, který započal již v roce 2002. Jedná se o jeden z největších světových turnajů a vysílá se v televizi po celém světě. Vrcholem je takové menší mistrovství světa o cca 25 000 USD.

World Champions of Online Poker

Jelikož je pro nás nejpohodlnější právě online prostředí, jedním z turnajů v online pokeru, který stojí za zmínku je bezpochyby WCOOP. Možná právě vy se můžete kvalifikovat a hrát profesionálně i od počítače!

České poker herny

Jak je tomu i s online casiny, v případě pokeru vždy české hráče zajímají hlavně poker herny s českou licencí. Momentálně se jedná o tři herny, které se mohou pochlubit razítkem z Ministerstva financí ČR.

Party Poker

Online poker herna PartyPoker byla založena roku 2007 a jejím provozovatelem je King’s Casino v Rozvadově. Stejně jako v případě Pokerstars si můžete o této online poker herně přečíst více informací v naší recenzi.

Pokerstars

Online poker herna Pokerstars byla založena roku 2001 a jejím provozovatelem je společnost Amaya. Pokud vás zajímá více informací o této online poker herně, tak navrhujeme, abyste si přečetli naší recenzi. V ní se dozvíte všechny informace, které vás jako potenciálního hráče mohou zajímat. Receze je k přečtení zde.

SynotTip Poker

Třetí poker hernou, která se může pyšnit licencní od Ministerstva financí ČR je Synottip Poker. Jedná se o menší hernu, kde se hlavně setkáte s českými hráči začátečníky a máte tu výhodu, že ověřit totožnost lze online, aniž byste museli jít na úřad nebo CzeckPoint.

Kdo jsou ti nejlepší pokeroví hráči?

Stejně jako v každém sportu, i v pokeru se zrodily legendy. Ať už jde o ty nejlepší hráče, tak o tý nejslavnější. Společně se podíváme na pár hráčů, kteří si rozhodně zaslouží místo v pokerové síni slávy.

Daniel Negreanu

Daniel Negreanu je držitelem šesti náramků za vítězství na turnajích světové série (WSOP), dvou titulů z World Poker Tour (WPT) a ocenění Player of the Year z roku 2004. Jeho celkové výhry v živých turnajích přesahují 42 milionů dolarů (2021), čímž se řadí na třetí místo celosvětového žebříčku.

Phil Hellmuth

Phil Hellmuth je americký profesionální hráč pokeru, který vyhrál rekordních šestnáct náramků World Series of Poker. Je vítězem Main Eventu 1989 World Series of Poker (WSOP) a Main Eventu 2012 World Series of Poker Europe (WSOPE) a v roce 2007 byl uveden do Pokerové síně slávy WSOP. Je všeobecně považován za jednoho z největších turnajových hráčů všech dob.

Phil Ivey

Phil Ivey je americký profesionální pokerový hráč, který vyhrál deset náramků World Series of Poker, jeden titul World Poker Tour a objevil se u devíti finálových stolů World Poker Tour. Ivey je mnohými pokerovými pozorovateli a současníky považován za nejlepšího všestranného hráče na světě. V roce 2017 byl zařazen do Pokerové síně slávy.

Chris Moneymaker

Chris Moneymaker je americký pokerový hráč, který vyhrál Main Event v roce 2003 World Series of Poker (WSOP). Jeho vítězství v roce 2003 prý způsobilo revoluci v pokeru, protože byl prvním člověkem, který se stal mistrem světa poté, co se kvalifikoval na online pokerové stránce. Toto bylo v tisku označováno jako "Moneymaker Effect".

Isaac Haxton

Isaac Haxton je americký profesionální hráč pokeru známý svými úspěchy v turnajích high-roller poker a online cash games s vysokými sázkami.

Po dovršení 18 let přešel Haxton z konkurenčního Magic: The Gathering k hraní pokeru v Turning Stone Casinu ve Veroně v New Yorku, počínaje limitem $3/$6, než se pomalu posouval nahoru v sázkách. Přešel na online poker s vkladem 50 $ na Ultimate Bet.

V roce 2007 inkasoval svůj první turnaj na WPT Championship Event a skončil na druhém místě za Ryanem Dautem za $861,789. V květnu 2019 jeho celkové výhry v živých turnajích přesahují 25 900 000 $, z nichž 2 932 251 $ pochází z výher na World Series of Poker Circuit.

Doyle Brunson

Doyle Brunson je bývalý americký pokerový hráč, který hrál profesionálně více než 50 let. Je dvojnásobným šampionem Main Eventu World Series of Poker (WSOP), členem Pokerové síně slávy a autorem několika knih o pokeru.

Brunson byl prvním hráčem, který vyhrál 1 milion dolarů v pokerových turnajích. Během své kariéry vyhrál deset náramků WSOP, s Johnnym Chanem a Philem Iveym se umístil na druhém místě v historii, za šestnácti náramky Phila Hellmutha. Je také jedním z pouhých čtyř hráčů, kteří vícekrát vyhráli Main Event na World Series of Poker, což se mu podařilo v letech 1976 a 1977.

Je také jedním ze tří hráčů, kteří spolu s Billem Boydem a Lorenem Kleinem vyhráli vyhrál turnaje WSOP ve čtyřech po sobě jdoucích letech. Navíc je prvním ze šesti hráčů, kteří vyhráli jak Main Event WSOP, tak titul World Poker Tour. V lednu 2006 zvolil Bluff Magazine Brunsona nejvlivnější silou ve světě pokeru.

Jak se dá podvádět v pokeru?

Stejně jako má poker svou síň slávy, jedná se také o sport, ve kterém se dá a často se i podvádí. Tato část nemá sloužit jako návod jak si při hraní pokeru „vypomoci“, ale jako varování pro hráče, aby si na podobné podvody dávali pozor. Podvádět se dá několika způsoby, ať už jde o domluvené spoluhráče, označené karty nebo počítání karet.

Nejméně průkazným podvodem jsou rozhodně domluvy mezi hráči. Nejčastější je asi „Chip Dumping“, kdy si hráči dobrovolně předávají mezi sebou žetony.

Při „Soft Play“ si ke stolu přizvete kamaráda a nehrajte proti němu tak agresivně jako proti ostatním protihráčům. Také si předem domluvení hráči mezi sebou vyměňují informace pomocí předem domluvených signálů.

Jeden z nejhorších způsobů podvádění je tzv. „Hot Seat“, kdy se nový hráč připojí ke stolu, kde hrají pouze domluvení hráči, a hlavně všichni hrají proti němu.

Nejznámějším druhem podvodu jsou bezesporu tzv. „cinklé karty“. Jde o označení určitých karet převážně na jejich rubové straně, aby se daly hráči identifikovat i když nevidí jejich hodnotu. Poškození jsou většinou mechanická, jako ohyby a rýhy. Jsou však i propracovanější a sofistikovanější způsoby, jak mohou být karty označeny.

Základním označením karet je zakomponování nějakého znaku do grafiky rubu. Tyto karty byly vyvinuty hlavně pro potřeby iluzionistů, ale začaly se objevovat i v pokeru.

Další variantou je 3D značení karet. Jedná se o speciální tisk karty, kdy si při šilhání na rubovou stranu můžete všimnout, že je poznat barva i hodnota karty.

Jednou z nejsofistikovanějších metod označení karet je tzv. stealth značení. Tyto karty mají původ v Číně a jedná se o vyznačení barvy a hodnoty karty na rubovou stranu neviditelnou UV barvou. Označení můžete poté vidět pomocí polarizačních brýlí nebo i dokonce pomocí takovýchto kontaktních čoček. Tento hráč má pak kompletní přehled o kartách protihráčů.

Nejpropracovanější způsob čtení karet je ale analyzér s video scannem karet. Opět se jedná o vynález z Číny. Jedná se o označení karet okem skoro neviditelným čárovým ohraničením. Zamíchaný balíček je poté oskenován neviditelnou mikrokamerou, kterou podvodník ukryje v nějakém nenápadném předmětu (brýle, zapalovač), u kterého nebude přítomnost na stole budit podezření. Jako další je třeba vlastnít zařízení velmi podobné telefonu, v němž si navolíte variantu pokeru a počet hráčů ve hře. Zařízení poté vysílá do skrytého sluchátka informace o kartách spoluhráčů a vyhodnocuje pravděpodobnost výhry. A to všechno za pouhou půl vteřinu.

Při počítání karet nejde úplně tak o podvod, jako o nečestnou hru. Není bráno jako nelegální, ale pokud jste z počítání karet podezříváni, může se stát, že vás z vaší oblíbené poker herny vyhodí. Počítání karet je výhradně specialitou u Blackjacku, ale v pokeru se s tím také setkáte.

Zajímavosti o pokeru

Věděli jste, že:

 • v roce 2009 vytvořil Paul Zimber světový rekord, kdy hrál se 183 hráči a strávil hrou přes 74 hodin?
 • v roce 2009 se uskutečnila hra mezi člověkem a umělou inteligencí? Člověk vyhrál.
 • v roce 1994 Alex Hamstre dvakrát za sebou vyhrál královskou postupku? Pravděpodobnost tohoto výsledku je prakticky nulová, takže se jedná opravdu o veliké štěstí.
 • nejvyšší výhru získal hráč Bryn Kenney v roce 2019 na turnaji £1.050.000 No Limit Hold'em - Triton Million for Charity kde vyhrál neuvěřitelných 20 563 323 amerických dolarů?
 • pokeru se věnují i celebrity, jako Kevin Hart, Ben Affleck nebo James Wood? Z českých můžeme jmenovat Leoše Mareše, Daniela Nekonečného, Petra Rychlého, Aloise Náhlovského nebo Michaelu Dolinovou.
 • v USA hraje poker nejvíce lidi v poměru na počet obyvatel?
 • původ barev v karetním balíčku je překvapivě logický? Piky představují královskou rodinu, káry obchodníky, kříže venkovany a sedláky a srdce duchovenstvo. Roku 1937 se objevil pokus o přidání páté barvy, ale protože se nikomu nechtělo kupovat nové karty, nápad upadl v zapomnění. 
 • že prezident Nixon financoval svou předvolební kampaň do Kongresu výhrou z pokeru?
 • v pokerové psychologii je náklon dopředu nebo dozadu známkou silných karet?
 • pověrčiví hráči pokeru hrají ve špinavém oblečení a věří v sílu vrtkavého osudu? A chudoba často přeje velké výhře, snaží se tím oklamat samotný Osud.
 • Barbara Enright byla první ženou, která vyhrála světový pohár WSOP v pokeru?
 • Jack Daniels je kombinace karet J7 a oslavuje whisky stejnojmenného názvu?
 • hráč, který blafuje vás neustále pozoruje?
 • mafiánská organizace YAKUZA si vybrala název podle nejhorší možné kombinace karet v pokeru YA 8 + KU 9 + ZA 3?
 • 52 karet v balíčku odpovídá 52 týdnům v roce, čtyři barvy jsou čtyři roční období a třináct karet v každé barvě reprezentují třináct lunárních cyklů?
 • původně byl král v pokeru nejvyšší kartou a eso tou nejnižší?

Neuvěřitelný příběh ze světa pokeru

Pětadvacetiletý Scott Blumstein z New Jersey nikdy předtím poker živě nehrál. Na šampionát WSOP, který se koná pravidelně od roku 1970, šel jako nováček, a přece dokázal v konkurenci 7 221 soupeřů uspět a stát se senzačním šampionem.

Ke zlatému náramku s diamanty za prvenství mu přibylo krásných 8,1 milionu dolarů. „Hrál jsem dobře, ale měl jsem i štěstí. Všechny faktory v závěru hrály pro mě.“ přiznal Scott, který má doma diplom z účetnictví, ale v nejbližší době si věru práci hledat nemusí.