2 min čtení

Slavná 68. Proč nosí Jaromír Jágr 68?Luboš Přibyl

Autor
Luboš Přibyl

čas 23. 11. 2020Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

85 %

Fortuna

Fortuna sázková kancelář | 3 000 Kč bonus ❤️ + 300 Kč za pouhou registraci

Přejít na web

Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

80 %

ZigZagSport

ZigZagSport sázková kancelář ❤️ 50 € bonus + 10 Risk Free Bet pro nové sázkaře

Přejít na web

Živoucí legenda, miláček národa, hokejový bůh. Těmito a mnoha dalšími přívlastky bychom mohli častovat nejúspěšnějšího českého hokejistu všech dob – Jaromíra Jágra. O jeho životě se sice v poslední době píše především v souvislosti s mimosportovními aktivitami, nás ale Jardovy ženy a reklamní aktivity nechávají chladnými. Dnes si totiž připomeneme jeho číslo. Legendární 68. Proč Jágr nosí číslo 68?

Dnes je již Jágrovo jméno takřka nedotknutelné a málokdo si dovolí proti němu říct něco negativního. Na ledě to však, zvláště v rané fázi jeho zámořské kariéry, bylo jiné. V začátcích své kariéry v NHL si musel vyslechnout i celou řadu nadávek. Zámořští hokejisté na něj pohlíželi stejně jako na hráče z komunistického Sovětského svazu, a tak byl i on často označován jako "Fucking Commie". Tehdy ještě netušili, jak moc daleko od pravdy jsou.

 

68 jako připomínka Sovětské okupace

Byť se sám Jágr narodil až v roce 1972, číslo 68 odkazuje k roku 1968 a obsazení Československa vojsky spojeneckých armád. Ve stejném roce navíc zemřel i jeho dědeček. O těžkých osudech jeho předků (oba jeho dědové byli zbaveni majetku a zavřeni) a nešťastném příjezdu obrněných tanků mu často vyprávěla babička a její vliv byl patrný už v dětství. Na základní škole si za obal žákovské knížky opakovaně vložil obrázek amerického prezidenta Ronalda Reagana a kreslil vlajku USA. Aby během sametové revoluce podpořil stávkující studenty, odmítl spolu s kladenskými spoluhráči nastoupit k několika ligovým utkáním.

Poprvé se s 68 setkáváme u Jágra ihned po sametové revoluci ještě v dresu Kladna. Jak je to možné, když tehdy sedmnáctiletý útočník oblékal dres s číslem 15? Nadějný hokejista si totiž dnes již kultovní číslo nalepil na helmu a připojil k tomu písmena "DA", která pro změnu odkazovala na Alexandra Dubčeka – šlo o jeho iniciály v obráceném pořadí.   

Na led s 68 na zádech vyjel mladý Jágr poprvé při své zámořské štaci v Pittsburgu. Psal se rok 1990. A hned při premiérové sezóně mu přinesla štěstí v podobě zisku Stanley Cupu. To se opakovalo i následující sezónu a z Jágrovy 68 se během prvních let v NHL stal skutečný postrach soupeřových obran. Celkem se v nejslavnější hokejové lize světa objevila na devíti štacích, naposledy byla k vidění v sezóně 2017/18 v Calgary. Od té doby brázdila česká kluziště v dresu mateřského klubu z Kladna.

Pikantní nádech dostalo Jágrovo poznávací znamení při jeho působení v ruském Omsku. Když na dalekou Sibiř přestupoval v listopadu 2004 poprvé, kdekdo by očekával, že jeho číslo vzbudí rozruch, on však diplomaticky přesvědčoval: "Pozor, já jím nemířil na Rusy, spíš na komunisty."