MS v hokeji, vzájemná bilance: Česko - Lotyšsko

Lotyšsko sice pro Čechy není žádným rivalem, jde ale o poměrně tradičního soupeře na mistrovstvích světa. Pobaltská země dříve patřila spíše do spodních pater tabulky, ale v poslední době se lepší a v roce 2023 dokonce vybojovala historicky první bronz.

Kateřina Kubatková

Mistrovství světa

S Lotyšskem jsme se na MS v historii samostatného státu potkali poprvé v roce 2000, kdy ho Češi porazili 3:1. Od této doby se hráči se lvem na prsou utkali s Lotyši na mistrovstvích světa celkem jedenáctkrát. Naposledy se tak stalo v loňském roce, kdy výběr Kariho Jalonena podlehl Lotyšsku 3:4 po prodloužení. To bylo na MS historicky poprvé, co český výběr prohrál. Nejvyšší výhrou na Lotyšskem je ta z MS 2019, kdy Češi zvítězili 6:3. Jednou vzájemný zápas skončil remízou, stalo se tak v roce 2006.

Co se týká celkové vzájemné bilance na mistrovstvích světa, je to 10:1 z pohledu českého mužstva. Do prodloužení došlo utkání akorát v roce 2023, v roce 2016 rozhodovaly nájezdy, ve kterých Čechům vystřelil výhru 4:3 Lukáš Kašpar.

Zimní olympijské hry

Na olympijských hrách odehrála Česká hokejová reprezentace s tou lotyšskou celkem tři zápasy, z toho první dva byly na ZOH v roce 2010, kde český výběr v prvním zápase vyhrál 5:2, poté v osmifinále rozhodl o výhře 3.2 gólem v prodloužení David Krejčí. Naposledy se tyto dvě reprezentace střetly na ZOH v roce 2014, kde Češi vyhráli 4:2

Ostatní turnaje

Jelikoš se Lotyšsko neúčastní turnajů Euro Hockey Tour, na žádném jiném turnaji na něj česká reprezentace nenarazila.

Přátelské zápasy

Přátelská utkání odehrály tyto dvě reprezentace celkem čtyři. Pokaždé zvítězilo Česko. Jeden takový zápas dospěl do nájezdů, ale Češi zvítězili 4:3. Poslední přátelské utkání proběhlo 4. dubna 2013 a Češi zvítězili 1:0.