MS v hokeji 1997

Mistrovství světa v hokeji v roce 1997 bylo 61. světovým šampionátem v pořadí a probíhalo ve Finsku. Z vítězství se radovali hokejisté Kanady, druhé bylo Švédsko a třetí Česko.

Kateřina Kubatková

Termín a místo konání

Turnaj proběhl od 26. dubna do 14. května 1997 v Helsinkách, Turku a Tampere ve Finsku.

Systém turnaje

Celkem se na šampionátu představilo 36 týmů. Ty byly rozděleny podle výkonnosti do tří, respektive čtyř skupin. Nejlepších dvanáct týmů bylo rozděleno do skupin A a B, ve kterých se hrálo jednokolově každý s každým. První tři z každé skupiny postoupily do semifinálové skupiny. Týmy na čtvrtém až šestém místě hrály o záchranu.

Soupiska ÄŚeska

Brankáři: Milan Hnilička, Roman Čechmánek, Martin Prusek.

Obránci: Jiří Vykoukal, František Kaberle, Jiří Veber, Libor Procházka, Ladislav Benýšek, Jiří Šlégr, vlastimil Kroupa.

Útočníci: Jiří Dopita, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Lang, Viktor Ujčík, David Výborný, Richard Žemlička, Robert Reichel, Vladimír Vůjtek, Roman Šimíček, Rostislav Vlach, David Moravec, Ondřej Kratěna.

Trenéři: Ivan Hlinka, Slavomír Lener, Vladimír Martinec.

Česko - základní část

Česko zahájilo turnaj vítězstvím nad Německem 2:1. Němci zhruba od poloviny utkání vedli, ale ve 46. minutě se trefil MArtin Procházka a v 57. Roman Šimíček. Stejným výsledkem skončil i zápas s Finskem a znovu soupeř vedl o jednu branku. Dvěma góly ale otočil na konečných 2:1 Martin Procházka. Poprvé se Češi na mistrovství světa utkali také se Slovenskem, které porazili 3:1. První prohra na turnaji přišla s Ruskem, se kterým Češi těsně prohráli 2:3. Gólem v 52. minutě rozhodl Vjačeslav Bucajev. Poslední utkání základní části sehráli Češi s Francií, kterou porazili vysoko 9:3.

Semifinále

V semifinálové skupině Češi nejprve narazili na USA, se kterými padli 3:4. Poté porazili Kanadu 5:3 a prohráli se Švédskem 0:1.

Souboj o bronz

O bronzové medaile se Češi utkali s Ruskem, dlouho bylo vyrovnáno, ale v 59. minutě rozhodl o zisku bronzové medaile Jiří Dopita.

Nejlepší hráči turnaje

Nejlepším brankářem byl Tommy Salo ze Švédska. Nejlepším obráncem Bob Blake z Kanady a útočníkem Švéd Michael Nylander.