MS v hokeji 1981

Mistrovství světa v hokeji v roce 1981 bylo 47. světovým šampionátem v pořadí a probíhalo ve Švédsku. Z vítězství se radovali hokejisté Sovětského svazu, druhé bylo Švédsko a třetí Československo. Současně s MS šlo také o mistrovství Evropy. Českoslovenští hokejisté zde vybojovali bronz.

Kateřina Kubatková

Termín a místo konání

Turnaj proběhl od 12. do 26. dubna 1981 v Göteborgu a Stockholmu ve Švédsku.

Systém turnaje

Na turnaji bylo celkem osm mužstev rozdělených do dvou skupin. V základní části se utkaly týmy jednokolově každý s každým. Mužstva umístěná na prvních dvou místech ve skupinách postupovala do finálové skupiny, která se hrála dvoukolově systémem každý s každým, výsledky ze základních skupin se započítávaly (v praxi to znamenalo, že mužstva postoupivší z jedné základní skupiny hrála ve finálové skupině jen druhý vzájemný zápas).

Brankáři: Karel Lang, Jaromír Šindel.

Obránci: Jan Neliba, Miroslav Hořava, Milan Chalupa, Arnold Kadlec, Stanislav Hajdušek, Miroslav Dvořák, Petr Míšek.

Útočníci: Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Milan Nový, Jaroslav Pouzar, Bohuslav Ebermann, František Černík, Pavel Richter, Miroslav Fryčer, Dánus Rusnák, Norbert Král, Jiří Lála, Jindřich Kokrment, Jarolav Korbela.

Trenéři: Luděk Bukač, Stanislav Neveselý.

Československo - základní část

Československo nejprve narazilo na výběr USA, který porazilo velmi přesvědčivě 11:2. Poté vyhrálo nad SRN 6:2. Dále remizovalo se Švédskem 3:3 a postoupilo do finále společně se Sovětským Svazem, Švédskem a Kanadou.

Finálové boje

Do Finále postoupily týmy SSSR, Švédska, Kanady a Československa. Náš výběr nejprve porazil Kanadu 7:4, poté podlehl Sovětskému svazu 3:8. V předposledním utkání prohrál se Švédskem 2:4 a nakonec znovu porazil Kanadu 4:2.

Nejlepší hráči turnaje

Nejlepším brankářem byl Sovět Vladislav Treťjak. Nejlepším obráncem hokejista Kanady LArry Robinskon a útočníkem Alexandr Malcev ze SSSR.