MS v hokeji 1978

Mistrovství světa v hokeji v roce 1978 bylo 45. světovým šampionátem v pořadí a probíhalo v Praze. Z vítězství se radovali hokejisté Sovětského svazu, druhé bylo Československo a třetí Kanada. Současně s MS šlo také o mistrovství Evropy. Českoslovenští hokejisté zde vybojovali stříbro.

Kateřina Kubatková

Termín a místo konání

Turnaj proběhl od 26. dubna do 14. května 1978 v Praze v Československu.

Systém turnaje

Na turnaji bylo celkem čtyřiadvacet mužstev rozdělených do tří výkonostních skupin. V té nejlepší bylo osm týmů, které hrály jednokolovým systémem každý s každým, poté první čtyři týmy postoupily do finálové skupiny, kde se bojovalo o titul. Týmy na 5.-8. místě hrály ve skupině o záchranu. Ve zbylých dvou skupinách se hrálo pouze o umístění.

Brankáři: Jiří Holeček, Jiří Crha.

Obránci: Jiří Bubla, Oldřich Machač, Miroslav Dvořák, Milan Kajkl, František Kaberle, Milan Chalupa, Jan Zajíček.

Útočníci: Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Jiří Novák, Milan Nový, Marián Šťastný, Jaroslav Pouzar, Peter Šťastný, Bohuslav Ebermann, Josef Augusta, František Černík, Pavel Richter.

Trenéři: Karel Gut, Ján Starší.

Československo - základní část

Československo nejprve narazilo na výběr NDR, který porazilo velmi přesvědčivě 8:0. Poté vyhrálo nad Finskem 6:4. Dále porazilo SRN 8:2, USA 8:3 a Kanadu 5:0. Pokračoval výhrou nad SSSR 6:4. V posledním zápase základní části se utkal se Švédskem, nad kterým vyhrál 3:2.

Finálové boje

Do Finále postoupily týmy SSSR, Švédska, Kanady a Československa. Náš výběr nejprve porazil Švédsko 6:1, poté Kanadu 3:2. V posledním utkání prohrál se Sovětským svazem 1:3.

Nejlepší hráči turnaje

Nejlepším brankářem byl Čech Jiří Holeček. Nejlepším obráncem hokejista SSSR Vjačeslav Fetisov a útočníkem Marcel Dionne z Kanady.