MS v hokeji 1976

Mistrovství světa v hokeji v roce 1976 bylo 43. světovým šampionátem v pořadí a probíhalo v Polsku v Katovicích. Z vítězství se radovali hokejisté Československa, druhý byl Sovětský svaz a třetí Švédsko. Současně s MS šlo také o mistrovství Evropy. Českoslovenští hokejisté zde vybojovali zlato, v all stars týmu byli rovnou čtyři Čechoslováci a v TOP 10 kanadského bodování jich bylo dokonce šest.

Kateřina Kubatková

Termín a místo konání

Turnaj proběhl od 8. do 25. dubna 1976 v Polsku. Hostilo ho město Katovice.

Systém turnaje

Na turnaji bylo celkem jednadvacet mužstev rozdělených do tří výkonostních skupin. V té nejlepší bylo šest týmů, které hrály jednokolovým systémem každý s každým, poté první čtyři týmy postoupily do finálové skupiny, kde se bojovalo o titul. Týmy na 5.-8. místě hrála ve skupině o záchranu. Ve zbylých dvou skupinách se hrálo pouze o umístění.

Soupiska Československa

Brankáři: Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla.

Obránci: František Pospíšil, Oldřich Machač, Jiří Bubla, Miroslav Dvořák, Milan Kajkl, František Kaberle, Milan Chalupa.

Útočníci: Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Jiří Holík, Bohuslav Šťastný, Jiří Novák, Eduard Novák, Milan Nový, Marián Šťastný, Jaroslav Pouzar, Peter Šťastný, František Černík.

Trenéři: Karel Gut, Ján Starší.

Československo - základní část

Československo nejprve narazilo na výběr NDR, který porazilo velmi přesvědčivě 10:0. Poté vyhrálo nad Polskem 12:0. Dále porazilo Švedsko 3:1 a Finsko 7:1. Další vysokou výhru si Čechoslováci připsali nad USA, které pozazili 10:2. V posledním zápase základní části se utkali se Sovětským svazem, nad kterým vyhráli těsně 3:2.

Finálová jízda

Do Finále postoupily týmy SSSR, Švédska, USA a Československa. Náš výběr nejprve porazil USA 5:1, poté Švédsko 5:3. V posledním utkání zapsal remízu se Sovětským svazem 3:3, ale to mu stačilo k ovládnutí celého šampionátu.

Nejlepší hráči turnaje

Nejlepším brankářem byl Čech Jiří Holeček. Nejlepším obráncem Švéd Mats Waltin a útočníkem Valerij Charlamov ze Sovětského svazu.