Aktualizováno ke dni: 17.5.2018

Říká si bodování WTA o změny?

Zmena rankingu na tenisovem okruhu WTA

Bodování tenisového žebříčku WTA předmětem diskuse.

Caroline Wozniacki v neděli vyhrála pátý, nejdůležitější titul v ženském tenise - na turnaji mistryň. Letos dosáhla celkem již  na desáté finále (2-8) a vévodí statistikám WTA v počtu letošních vítězství (60). Dánské tenistce polského původu patří prvenství také v počtu vítězství proti hráčkám z TOP desítky (14). Přesto je Wozniacki v aktuálním žebříčku až na třetí příčce.
Je hodnocení WTA "fér"?

Jak funguje WTA ranking?

Oficiální WTA hodnocení žebříčku je určeno počtem nasbíraných bodů v uplynulých dvaapadesáti týdnech s tím, že se započítává pouze 16 nejlepších výsledků na okruhu. Hráčky, které se dostanou daleko v nejprestižnějších turnajích, získávají bodů nejvíce (zatím zcela logické). Např. vítězka Grand slamu "bere" (mimo kapesného) rovných 2000 bodů - zatímco výhra v běžném WTA turnaji přinese bodů pouze 280. Největším nedostatkem v přičítání bodů do žebříčku WTA je část systému hodnocení, která je  založena na velice nerovnoměrném přičítání bodů za různé turnaje/ různá kola. Dalším nedostatkem je fakt, že se nezohledňují okolnosti (úroveň soupeřek, možný walkover atd.) = hráčka, která vzdá soupeřka, dostane stejný počet bodů, jako jiná postupující, která zametla s nasazenou jedničkou 6:3, 6:2. Tento bod vadí odborné tenisové  veřejnosti a fanouškům nejvíce.

Jak zlepšit hodnocení žebříčku WTA

Elo system hodnoceni. Elo rating system Jednou z možností je zavedení tzv "ELO" / "Power rankingu" , data pro různá sportovní odvětví shromažďuje stránka FiveThirtyEight.  Název Elo ratingu je odvozen od Amerického fyzika maďarského původu (Arpad Elo). Elo rating byl úspěšně otestován a použit např. v šachách. Rozdíl v bodovém hodnocení slouží jako prediktor určení předpokládaného výsledku zápasu (vítěze). Dva hráči se shodným ratingem dle očekávání dosáhnou dlouhodobě shodného počtu výher. Je-li rozdíl v bodovém hodnocení 100 bodů, výhra favorita se očekává v 64% případů. Rozdíl 200 bodů, pak předurčuje favoritovi 76%. Vítěz "bere" body poraženému; body tedy zůstávají v oběhu/ "ekosystému".

Světová jednička Simona Halep a druhý extrém

[caption id="attachment_6571" align="alignnone" width="640"]Simona Halepová světová jednička Ştirile TVR[/caption]   Rumunská tenistka se stala novou královnou tenisového trůnu. Vyhrála sice velký turnaj v Madridu, ovšem zdaleka ne tak prestižní/důležitý jako turnaj mistryň, Halepová má zápornou bilanci s hráčkami z TOP 10 (5-6), má o plných 13 vítězství měně než Wozniacká a v obě v zájemná střetnutí s dánkou prohrála.   Světová dvojka Garbine Muguruza sice vyhrála Wimbledon, ale získala pouze dva tituly, má rovněž o 13 výher méně než Caroline a z mého pohledu nespravedlivé hodnocení podtrhuje záporná (4-6) bilance s TOP 10 elitou. Ještě dodávám, bilanci 0-2 s Wozniackou.   Probíhající spory mez dvěma hlavními názorovými proudy řeší, zde by měla být nejvíce zohledněna konsistentnost nebo (jak požaduje druhá strana) výhra na největších turnajích proti nyjvýše nasazným soupeřkám. Nicméně letos se zdá, že nebyl "vyslyšen" anázor ani jedné strany a proto se ozývají stále silnější hlasy volající po změně systému hodnocení. V roce 2012 vyhrála Serena Williams Wimbledon, zlatou medaili na olympijských hrách, US Open a na závěr turnaj mistryň - přesto skončila sezónu v celkovém žebříčku WTA až jako třetí. Podobných příkladů je celá řada. Bude zajímavé sledovat, jak douho bude současný systém hodnocení udržitelný pod sílícimi tlaky na změny.
2.11.2017 • 01:37 • Autor: 6týSmysl