Volná místa Systém Celkový profit Profit / 30 dní Úspěšnost Odebírat
Volná místa Systém Celkový profit
Profit / 30 dní
Úspěšnost Odebírat
2 Zkouska
Zkouska
10 000 20 000 14
2 Zkouska
Zkouska
10 000
20 000
14
Zobrazit všechny tipařské systémy Zobrazit všechny tipařské systémy

co je vlastně facebook?

Jak se přihlásit na Facebook? Je to jednoduché! Klikněte zde a v pravém horním rohu zadáte svůj email a heslo a přihlásíte se.

Facebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Se svými 2 miliardami aktivních uživatelů (červen 2017) je jednou z největších společenských sítí na světě. Je plně přeložen do osmdesáti čtyř jazyků. Jméno serveru vzniklo z papírových letáků zvaných Facebooks, které se rozdávají prvákům na amerických univerzitách. Tyto letáky slouží k bližšímu seznámení studentů mezi sebou.

trocha historie

K založení Facebooku vedla dohoda mezi mladým studentem počítačového programování Markem Zuckerbergem, bývalým studentem Harvardovy univerzity a Eduardem Saverinem. Původně byl tento systém omezen jenom pro studenty Harvardovy univerzity, pod doménou thefacebook.com. Během dvou měsíců byl rozšířen na některé další, které patří do tzv. Ivy League, a již do konce roku byly připojeny další univerzity. Nakonec byl přístup otevřen pro všechny uživatele s univerzitní e-mailovou adresou (.edu, ac.uk, ...) nebo pro některé zahraniční schválené univerzity, v Česku k prvním otevřeným vysokým školám patřila Masarykova univerzita. Od 27. února 2006 se začaly do systému připojovat některé nadnárodní obchodní společnosti. Od 26. září 2006 se může dle licence používání připojit kdokoli starší 13 let. Uživatelé se v systému mohou připojovat k různým skupinám uživatelů, kteří působí například v rámci jedné školy, firmy nebo geografické lokace.

Po založení Facebooku se Mark Zuckerberg dostal do sporu s dvojčaty Cameronem a Tylerem Winklevossovými, kteří Marka Zuckerberga obvinili, že jim nápad na síť ukradl. Spor vyvrcholil v roce 2011, kdy jim Mark Zuckerberg vyplatil 65 milionů dolarů.

Začátkem prosince 2007 se stal Facebook se svými 57 milióny aktivními členy stránkou s největším počtem uživatelů mezi studentskými weby. Od září 2006 do září 2007 se Facebook dostal z 60. na 7. pozici mezi nejnavštěvovanějšími stránkami světa. Hodnota společnosti byla v roce 2006 odhadována na 100 miliónů USD. Podle serveru TechCrunch, mělo v roce 2005 na Facebooku profil 85 % studentů amerických univerzit, z nichž se 60 % přihlašovalo denně, 85 % alespoň týdně a 93 % alespoň jednou měsíčně.

Okolo roku 2008 se Facebook dostal nad hranici 100 milionů uživatelů. Po celou svou dosavadní dobu a ještě dalších asi pět let po té měl Facebook problém s pěnězi. Facebook tou dobou získával finance především z fondů rizikového kapitálu. V té době se předpovídalo, že klasickou reklamu nahradí lajky a sdílení uživatelů, co je potřeba si koupit, a Facebook potřeboval třetí firmy, který by tento nový "nereklamní reklamní" model prodávaly. Jako tyto třetí firmy, které Facebook potřeboval, vyrostly Socialbakers a Cambridge Analytica, které mohly jako základní nástroj využívat Facebookvé Graph API, které ve verzi 1.0 umožňovalo z profilů uživatelů a jejich přátel stáhnout téměř jakékoliv jejich informace. Nakonec ale Facebook skončil u klasického reklamního systému.

V roce 2009 byl po nepokojích v Urumči Facebook zakázán v Číně. Podle The New York Times Facebook vyvinul software, který umožňuje blokovat zobrazování vybraných informací v určitých oblastech, který by měl pomoci firmě vrátit se na čínský trh, Facebook ale nezamýšlí používat software sám, ale plánuje ho nabízet k využívání jiným subjektům.

V květnu 2012 byly akcie společnosti uvedeny na burzu NASDAQ, emisní cena akcií 38 USD ocenila celou společnost na 104 miliard USD. Navzdory očekávání však první den obchodování cena akcií nijak výrazně nevzrostla.

V roce 2014 koupil Facebook svého zřejmě největšího konkurenta v oblasti posílání zpráv, službu WhatsApp. Facebook měl zájem i o službu Snapchat, ale ta se koupit nenechala.

V oblasti reklamních služeb Facebook v roce 2014 spustil službu Atlas, jejíž základ koupil od Microsoftu a která umožňuje zobrazovat cílenou reklamu i na mobilních zařízeních a dokáže párovat informace o uživatelích i bez využití cookies. Pro malé obchodníky spustil službu Local Awareness, která umožňuje nastavit vzdálenost od obchodu, ve které se budou zobrazovat reklamy na daný obchod, pokud se v této vzdálenosti bude uživatel mobilního zařízení nacházet a kromě vlastní reklamy bude možné nechat si i zobrazit si mapu cesty k tomuto obchodu.

V roce 2017 vyvinul nástroj na rozpoznávání a automatické mazání nahlášených fotografií, aby zabránil dalšímu zveřejňování jednou smazaných fotografií. Pomocí nástroje by mělo pomoci předejít šíření takových fotografií nejenon na Facebooku, ale i na dalších platformách Facebooku, např. na Instagramu, který byl Facebookem koupen. Tento software byl vyvinut poté, co na Facebook vznikl tlak, aby rychleji odstraňoval nevhodný a násilný obsah, zvláště po té, co byly přes Facebook přenášena online videa znásilnění ženy třemi muži ve Švédsku, znásilnění 15leté dívky v Chicagu a vraždy 74letého muže.

V roce 2017 se Facebook dohodl s Americkým kongresem, že Americkému kongresu předá 3000 inzerátů Rusů objednaných kvůli ovlivnění prezitentských voleb v USA v roce 2016.

V polovině srpna 2017 spustil Facebook prodejní portál Marketplace nově v 17 zemích, v Evropě mj. v Česku, Maďarsku, Rakousku, Francii, Německu, a v Itálii. Podle aktualne.cz je záměrem firmy získat informace o nákupním chování lidí a ty pak zužitkovat v cílení reklamy.Několik měsíců před spuštěním Marketplace v Česku zavedl Facebook možnost placení přes Messenger. Podle analytiků bylo důvodem zavedení těchto plateb získání většího přehledu o chování svých uživatelů.

V lednu 2018 vedení Facebooku oznámilo, že se chystá navýšit množství inzertního sdělení, při této příležitosti Mark Zuckerberg všechny ujistil, „že čas, který strávíme na Facebooku je dobře využitý“. Také začátkem roku 2018 Facebook vytvořil novou strategii zakazující reklamy na finanční produkty a služby jako binární opce, primární nabídky mincí a kryptoměny.

Možnosti systému

Po registraci v systému a odsouhlasení licence používání má uživatel možnost vyplnit svůj detailní profil a může se připojovat k různým skupinám uživatelů a získávat nové kontakty. Pokud jiný uživatel souhlasí s tím, že je váš přítel, můžete vidět také jeho profil. Někteří uživatelé ovšem svoje profily pomocí nastavení práv uživatelů zveřejňují i lidem, kteří jsou zapsáni pod stejnou skupinou nebo i celému internetu. Systém umožňuje komunikaci mezi uživateli pomocí zpráv, diskusních fór nebo diskusemi na uživatelských profilech (anglicky The Wall). Další funkce obstarávají externí i interní aplikace. Ty nejpoužívanější pocházejí přímo z dílen Facebooku. Facebook ale také poskytuje otevřené API, které může kdokoli využít a napsat si vlastní rozšiřující aplikaci. Hlavní síla Facebooku je v propojenosti jednotlivých komponent, většina textu může sloužit jako hypertextové odkazy k dalšímu obsahu.

Téměř jakýkoliv publikovaný obsah lze hodnotit označením Líbí se mi. Po nějakou dobu se diskutovalo i o zavedení opačného tlačítka Nelíbí se mi, u kterého se zdálo, že bude opravdu uskutečněno, ale nakonec bylo místo tohoto tlačítka uvedeno šest nových tlačítek s různými emocemi, které jsou od 9. října 2015 v testovacím provozu na irském a španělském Facebooku.

FOTKY

Tato aplikace, která byla vyvinuta přímo autory systému Facebook, umožňuje sdílet fotografie na sociální síti Facebook. Upload fotografií je řešen přes javový applet, statickou stránku s formulářem nebo pomocí externích aplikací. Jedna galerie fotografií může mít prozatím maximálně 200 fotografií, ale počet galerií na jednoho uživatele k březnu 2010 není omezen. Fotografie lze komentovat a lze na nich také jednoduše označovat přátele za pomoci technologie rozpoznávání obličejů, kteří pak dostanou oznámení, že se na dané fotce nacházejí.

Podle vyjádření Facebooku:

  • Více než 50 miliard uživatelských fotek (červenec 2010).
  • Více než 1,5 petabajtů (1,5 miliónů gigabajtů) využitého úložného místa pro fotky (květen 2009).
  • Každý týden přibývá 220 miliónů fotek, které zaberou až 25 terabajtů diskového místa (květen 2009).
  • Každý den se uživatelům zobrazí více než 3 miliardy fotek (květen 2007).
  • Ve špičce se každou sekundu zobrazí uživatelům více než 550 000 snímků (květen 2009).

Dne 11. dubna 2011 Facebook spustil novou funkci označování fotek: lidé mohou na fotce označit Facebook stránku značky, produktu, společnosti nebo osoby, podobně, jako tomu je u označování přátel na fotkách. V srpnu 2011 Facebook oznámil, že se chystá do mobilní aplikace přidat fotofiltry. Má v plánu zveřejnit více než deset fotofiltrů, které budou vytvářet snímky podobné zrnitým snímkům na Instagramu.

Facebook připravil software DeepFace, který dokáže na fotografiích správně rozpoznat tvář konkrétního člověka v 97,35 % případů (lidský mozek správně tvář rozpozná v 98 % případů). Systém má být nasazen kvůli tomu, aby uživatel Facebooku dostal zprávu, když někdo na Facebook uloží jeho fotografii, a mohl se rozhodnout, zda ji chce smazat. Současně ale Facebook bude vědět, kde se dotyčný pohyboval, pokud ho někdo vyfotí náhodou. Tuto funkci Facebook oficiálně spustil v roce 2017, údajně mimo území Kanady a EU.

VIDEA

Tato aplikace je určená pro sdílení videa mezi přáteli. Uživatelé mohou do služby přidávat vlastní videa tak, že je odešlou, přidají prostřednictvím Facebook Mobile nebo video natočí prostřednictvím nahrávací funkce webové kamery. Videa se dají jednoduše prohlížet pomocí technologie Flash a na přidávaných videích mohou uživatelé navíc „označit“ svoje přátele téměř stejným způsobem, jako když označují svoje přátele na fotkách. Jedinou výjimkou je to, že se nezobrazuje umístění přítele ve videu. Uživatelé si také mohou posílat videozprávy. Videa nelze zařazovat do kategorií na rozdíl od fotek, které jsou řazeny do alb. Jedno video může mít maximálně 1024 MB a může být maximálně 45 minut dlouhé. V současné době se nejvíce využívá MP4. Facebook Video podporuje formát 1080p a dokonce rozlišení 4K. Uživatelé si teď mohou přidat všechna videa do jednoho seznamu stop, jako je například na YouTube. Tato možnost byla spuštěna v lednu 2015.

UDÁLOSTI (EVENTS)

Facebook události představují způsob, jakým členové mohou dát svým přátelům vědět o událostech, které se budou konat v rámci jejich komunity, a pořádat společenská setkání. Tato aplikace je určena pro plánování událostí nebo jakýchkoliv akcí. Umožňuje nastavit mnoho informací o akci, zvát přátele na akce nebo akci zveřejnit. K akci lze přidávat další multimediální obsah.

Události vyžadují název, síť, jméno pořadatele, typ události, čas zahájení, místo konání a seznam přátel, kteří byli pozváni. Události mohou být veřejné nebo soukromé. Soukromé události nelze najít prostřednictvím vyhledávání a přístup k nim je jenom na pozvání. Osoby, které nebyly pozvány, neuvidí popis soukromé události, zeď ani fotky. Neuvidí ani příspěvky týkající se dané události v kanálu vybraných příspěvků. Při vytváření události může uživatel povolit přátelům nahrávat fotky a videa. Za povšimnutí stojí, že na rozdíl od událostí v reálném světě jsou všechny události považovány za samostatné entity (když se tedy v reálném světě události překrývají, nelze se zúčastnit jedné a současně jiné).

V únoru 2011 Facebook začal používat mikroformát hCalendar pro události a mikroformát hCard pro místa konání událostí. Tyto mikroformáty umožňují uživatelům extrahovat podrobnosti o události do vlastního kalendáře nebo aplikací pro vytváření map. Pro třetí strany je snadnější exportovat události z Facebook stránek do formátu iCalendar.

ZEĎ (WALL)

Každý uživatel má v profilu The Wall, na kterou mu ostatní uživatelé mohou psát vzkazy a zobrazují se zde v podstatě všechny děje v sociální síti Facebook. Na Wall se dá vkládat i další multimediální obsah. Od března 2012 je forma ZEĎ postupně všem uživatelům změněná na styl Timeline. Tento styl lépe zobrazuje vaší historii a důležité okamžiky.

Timeline obsahuje v záhlaví velkou fotografii o rozměrech 850×315 bodů a při nahrávání obrázku není možné nahrát obrázek, který má na výšku méně než 399 bodů. Fotografie v záhlaví je veřejná a kdokoliv si jí může stáhnout. Do levé spodní části obrázku v záhlaví Facebook umisťuje profilovou fotografii, která se zobrazuje s rozměry 125×125 bodů. Fotografii do záhlaví není nutné nahrávat. Při vhodném návrhu je možné pomocí kombinace fotografie v záhlaví a profilové fotografie obě sladit v jeden celek, což bylo možné vidět např. u uživatelů Kay Int Veen, Eduardo Calvo a Giuseppe Draicchio.

Na timeline bylo zavedené filtrování, které způsobuje, že uživatel na své timeline nemá přístupné všechny příspěvky. Na timeline se po zavedení tohoto filtrování nejprve zobrazují vybrané příspěvky a teprve po té se zobrazuje časová posloupnost, ovšem čím starší příspěvky si chce uživatel zobrazit, tím méně příspěvků z té doby vidí.

DÁRKY (GIFTS)

Uživatelé si mezi sebou mohou posílat virtuální dárky, které představují vektorové obrázky. Jeden dárek stojí 1 dolar.

BAZAR (MARKETPLACE)

V květnu 2007 Facebook představil službu Facebook Marketplace, která uživatelům umožňovala zveřejňovat bezplatné tříděné reklamy v těchto kategoriích: Na prodej, Bydlení, Práce a Jiné. Reklamy lze zveřejňovat v dostupném nebo požadovaném formátu. Tržiště mají k dispozici všichni uživatelé Facebooku a v současné době je zdarma. Bazar slouží k vkládání inzerátů, výměně a prodeji různých věcí, tato služba je mezi uživateli velmi rozšířená. V roce 2009 Facebook převedl vlastnictví služby Marketplace na společnost Oodle. Provoz původní služby Marketplace byl ukončen v listopadu 2014.

ŠŤOUCHNUTÍ (POKE)

Některý uživatel chce čas od času pošťouchnout a navázat kontakt nebo touto metodou jen tak upozornit své přátele. „Šťouchnout“ je mezi uživateli velmi oblíbená funkce, i když její princip je jednoduchý - jen oznamuje, že do vás váš přítel šťouchl a vy na to můžete reagovat. „Šťouchnutí“ se interpretuje různě, především jako snaha o upoutání pozornosti, jeho další varianta je výzva k pohlavnímu styku. Existuje spousta podobných aplikací jako např. X Me dovolující libovolnou akci jako „Obejmutí“ (Hug), „Polibek“ (Kiss) nebo „Zlechtání“ (Tickle). Další podobné aplikace dovolují uživatelům si mezi sebou posílat různé předměty jako různé druhy alkoholu (Booze Mail), rybičky v akváriu (My Aquarium) nebo třeba různé druhy mimozemšťanů (My Solar System).

STATUS BAR

Statusový řádek umožňuje uživateli vystavovat tzv. statusy, což jsou krátké texty vyjadřující zpravidla nálady, názory nebo stav uživatele, popřípadě jeho oblíbené vtipy, odkazy či hlášky.

FACEBOOK EMAIL

Záměrem facebooku bylo poskytnout vlastní elektronickou poštu na doméně @facebook.com. Jelikož tato aktivita nevyšla, je doporučeno jako prevence před možným spamem (e-mailovou adresu lze snadno odhadnout) službu Používat Facebook e-mail deaktivovat.

MESSENGER

Messenger vznikl jako samostatná aplikace oddělením chatu z vlastní facebookové aplikace. V dubnu 2015 byla spuštěna webová verze Messengeru.

POZNÁMKY

Služba Facebook Poznámky byla spuštěna 22. srpna 2006 jako blogovací funkce, která umožňovala použití tagů a integrovaných obrázků. Později uživatelé dostali možnost importovat blogy ze služby Xanga, LiveJournal, Blogger a dalších blogovacích služeb. Nejnovější využití Poznámek zahrnuje internetový mém „25 náhodných věcí o mně“, který spočívá v tom, že uživatel o sobě napíše 25 věcí, o nichž jeho přátelé neměli dosud tušení, a použije tagovací funkci, jež požádá 25 přátel, aby udělali totéž. Během prvního únorového týdne roku 2009 si na Facebook profil napsalo poznámku „25 náhodných věcí“ téměř 5 miliónů uživatelů.

MÍSTA

Dne 18. srpna 2010 Facebook oznámil zprovoznění nové funkce Místa, která uživatelům umožňuje prostřednictvím mobilního zařízení „oznámit svoji polohu“ na Facebooku a dát tak svým přátelům vědět, kde se právě nacházejí. V listopadu 2010 Facebook představil „Výhodné nabídky“, součást služby Místa, která uživatelům umožňuje, aby z aplikace v mobilním zařízení oznámili svoji polohu v restauracích, supermarketech, barech a kavárnách a jako odměnu za to získali slevy, kupóny nebo zboží zdarma. Tato funkce je inzerována jako digitální verze věrnostní kartičky nebo kupónu, kdy zákazník dostane odměnu za svoje loajální nákupní chování.

Funkce Místa je momentálně dostupná jenom v některých zemích: Austrálie, Rakousko, Belgie, Bulharsko, Estonsko, Kanada, Kajmanské ostrovy, Japonsko, Spojené království, Spojené státy, Francie, Itálie, Španělsko, Norsko, Dánsko, Švédsko, Polsko, Jihoafrická republika, Finsko, Irsko, Singapur, Tchaj-wan, Thajsko, Hongkong, Filipíny a Malajsie. Zprovoznění v mnoha dalších zemích se připravuje.

Dne 10. října 2010 byla funkce Místa po iPhonech zprovozněna také pro BlackBerry. Službu Místa lze používat i v operačním systému Android. Ostatní uživatelé, včetně uživatelů Windows Mobile, musí mít prohlížeč HTML5, aby mohli používat tuto službu přes web Facebook pro dotyková zařízení. Dne 24. srpna 2011 bylo oznámeno ukončení provozu služby Facebook Místa. V listopadu 2014 zažila funkce Facebook Místa comeback a vrátila se v nové podobě. Její součástí jsou úvodní obrázky pro vyjádření emocí, oddíly pro objevování, úvodní stránky měst nebo kategorií, hlubší integrace s rozhraním API pro umístění, dotazy protokolu Graph Search a obsah generovaný uživateli.

PLATFORMA

Facebook Platforma poskytuje sadu rozhraní API a nástrojů, které umožňují externím vývojářům integrovat protokol „open graph“, ať už prostřednictvím aplikací na webu Facebook.com nebo na externích webech a zařízeních. Facebook Platforma byla spuštěna 24. května 2007. Vyvinula se z možnosti vyvíjet aplikace jenom na webu Facebook.com v platformu, která podporuje také integraci na webu a v zařízeních.

Statistické údaje pro Facebook Platformu z května 2010:

  • Facebook Platformu využívá více než jeden milión vývojářů a podnikatelů z více než 180 zemí.
  • Na Facebook Platformě běží momentálně více než 550 000 aktivních aplikací.
  • Aplikace Platformy použije každý měsíc více než 70 % uživatelů Facebooku.
  • S Facebook Platformou je integrováno více než 250 000 webů.
  • Interakci s Facebookem na externích webech provede každý měsíc více než 100 miliónů uživatelů Facebooku.

Externí společnosti, jako jsou například společnosti Adonomics, Kontagent a Mixpanel, poskytují metriky pro aplikace. Jako reakce na volání po Facebook aplikacích se vznikly blogy, například AppRate, Inside Facebook a Face Reviews. Dne 4. července 2007 společnost Altura Ventures oznámila vznik fondu „Altura 1 Facebook Investment Fund“, čímž se stala světově první firmou s investičním kapitálem vloženým pouze do Facebooku.

Dne 29. srpna 2007 Facebook změnil způsob měření oblíbenosti aplikací, aby obrátil pozornost k zajímavějším aplikacím, protože byl kritizován za to, že hodnocení aplikací jenom podle počtu lidí, kteří si je nainstalovali, zvýhodňuje vysoce virální, ale v podstatě neužitečné aplikace. Facebook Aplikace se staly terčem kritiky technického blogu Valleywag, který je označuje jako „roh neužitečnosti“. Jiné hlasy volají po omezení externích aplikací, aby „uživatelské prostředí“ na Facebooku nebylo degradováno.

Primárním záměrem celé řady vývojářů Facebook aplikací bylo bezpochyby vytvoření virálních aplikací. Stanfordova univerzita dokonce v podzimním semestru 2007 nabídla kurz s názvem Computer Science (CS) 377W: Create Engaging Web Applications Using Metrics and Learning on Facebook (Počítačová věda (PV) 377 W: Vytváření zajímavých webových aplikací s využitím metrik a informací na Facebooku). Mnoho aplikací vytvořených studenty tohoto kurzu bylo velmi úspěšných a zařadilo se mezi nejlepší Facebook aplikace. Některé z aplikací získaly za jeden měsíc více než 3,5 miliónů uživatelů.

Otázky

V květnu 2010 Facebook začal testovat službu Otázky, která by se měla stát konkurentem služeb, jako je například Yahoo! Answers. Dne 24. března 2011 Facebook oznámil, že jeho nový produkt, Facebook Otázky, využívá kromě dlouhých odpovědí i krátké anketní otázky a že ho lze propojit přímo s relevantními položkami v adresáři „fanouškovských stránek“ na Facebooku.

Facebook Paper

Ve stejném týdnu, kdy oslavoval desáté výročí vzniku, vydal Facebook aplikaci Paper pro iPhone. Aplikace má dvě hlavní funkce: za prvé, kanál vybraných příspěvků na Facebooku je grafičtější, protože aplikace využívá technologii, jako je například zobrazení fotek na celou obrazovku a záznam videa. Obsah je uspořádán pod hlavičkami, například „Tvůrci“ a „Planeta“; za druhé, Paper umožňuje uživatelům zveřejňovat aktualizace stavu, fotky a příspěvky na Facebooku, jejichž design je odlišný a zaměřený více na prezentaci.

MOŽNOSTI PRO FIRMY

Firmy mohou na Facebooku zakládat oficiální stránky („Pages“), díky kterým mohou komunikovat se svými příznivci („Likers“, dříve „Fans“). Ke komerčním účelům je možné na Facebooku využívat také PPC reklamu - textové inzeráty doplněné o obrázek. Při dostatečně velké útratě mohou firmy na Facebooku nakupovat i bannery. Tento způsob inzerce je ale teprve na začátku, mediálním zastoupením pro Facebook je v ČR agentura Arbo Interactive.

 

Technické detaily

Jádro Facebooku je postaveno na softwarovém balíku LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). Systém ale používá mnoho dalších technologií jako AJAX, Java nebo Flash.

Pro tvorbu aplikací pro Facebook byl vytvořen jazyk FBML (Facebook Markup Language), který je rozšířením HTML a zajišťuje konzistenci aplikací a bezpečnost. Je také možné používat upravený JavaScript pod názvem FBJS (Facebook JavaScript). Pro dotazy k databázi se používá FQL (Facebook Query Language). Společnost Facebook pomocí svých developerských stránek uvolňuje některé svoje technologie pod různými licencemi k volnému užití.

Pro bezpečnou výměnu souborů mezi zaměnstnanci je určen server files.fb.com, na kterém běží program Accellion File Transfer, který ale obsahuje chyby jako XSS, Pre-Auth SQL Injection, lokální eskalace oprávnění, či chyby umožňující vzdálené spuštění kódu. Na server se útočníkům podařilo nahrát dva vlastní webshelly.

Informační soukromí uživatelů Facebooku

Problémy Facebooku vyplývají z koncentrace citlivých osobních dat a spousty aplikací, které k nim mají přístup. Aplikace může napsat kdokoli a poté data použít ke svým účelům. Facebook byl zakázán v některých pracovištích a školách pro sdílení nevhodného obsahu. Facebook je blokován například v Sýrii údajně z důvodu pomlouvání vládních autorit přes Facebook.] Facebook také nechtěně umožnil pomocí aplikace Beacon ostatním přátelům zjistit, co daný uživatel nakupuje na internetu. Julian Assange tvrdí, že Facebook a Google mají tajné projekty na sledování. Navíc jen podle lajků lze statisticky s vysokou pravděpodobností určit pohlaví, náboženské vyznání, rasu, atp.

Samotné podmínky užití Facebooku velmi zasahují do práv a soukromí uživatelů, neboť obsahují oprávnění na použití veškerého obsahu podléhajícího duševnímu vlastnictví, který uživatel zveřejní na Facebooku nebo v návaznosti na něj, souhlas s přenesením a zpracováním osobních údajů uživatele ve Spojených státech amerických, povolení použít jméno uživatele a profilové fotografie ve spojení s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem a souhlas s případným odškodněním Facebooku za veškeré škody, ztráty a výdaje jakéhokoli druhu (včetně přiměřených poplatků a nákladů na právní zastoupení) pokud vůči Facebooku vznese žalobu související s kroky dotyčného uživatele.

I přesto, že si uživatelé nastaví omezenou viditelnost svého telefonního čísla, může být podle svého telefonního čísla dohledatelný, protože volba „Kdo vás může vyhledat pomocí telefonního čísla, které jste zadali?“, o které skoro nikdo neví, je nadřazená nastavení viditelnosti telefonního čísla. Tuto volbu není možné nastavit na „Jenom já“.] Standardně je tato volba nastavena na „Všichni“.

Negativní důsledky a kritika

Lidé mohou získat psychickou závislost. Dále může užívání prohlubovat reálnou osamělost. Pokud se někdo rozhodne z Facebooku odejít, mohou u něho vzniknout abstinenční příznaky a nepochopení okolí, proč dotyčný nechce Facebook používat.

V Dánsku proběhl experiment týkající se dopadů, pokud člověk stráví týden bez Facebooku, kterého se zúčastnilo asi 500 lidí ve věku 17 až 76 let a jehož výsledkem bylo, že účastnící experimentu byly po tomto týdnu bez Facebooku šťastnější, rozhodnější a klidnější, čímž se potvrdilo, že Facebook je příčinou celé řady každodenních problémů. Účastníci experimentu měli také více času na skutečné společenské aktivity.

Facebook bývá také často kritizován pro nedostatečnou ochranu soukromí, které dle kritiků otevírá dveře kyberšikaně.

V roce 2014 se na společnost Facebook snesla vlna kritiky kvůli sociologickému průzkumu, při němž bylo sledováno, jaké dopady mají negativní (či pozitivní) zprávy na náladu jedince. Ke zjištění bylo použito např. zpráv od falešných přátel. Kritika se snesla hlavně z důvodu neuvědomnění uživatelů na fakt, že se stali účastníky experimentu, kterých prý mohlo být až 700 000. Společnost se ale braní tím, že uživatelské podmínky podobné skutky umožňují.

Facebook je dále kritizován za to, že sleduje chování na internetu nejen registrovaných uživatelů, ale i neregistrovaných. Sám Facebook sledování neregistrovaných uživatelů přiznává. Kvůli sledování uživatelů včetně těch neregistrovaných byla na Facebook podána žaloba. Sledování ne-uživatelů Facebooku bylo podle prohlášení Facebooku způsobeno chybou a navíc je podle Facebooku šmírovací cookie zásadní bezpečnostní nástroj. Protože otázka sledování neregistrovaných uživatelů Facebooku byla otevřena už po druhé a zřejmě je pro Facebook výhodná, očekává se, že podobná chyba se vloudí do kódu Facebooku znovu. Uživatel přihlášený k Facebooku je sledován pomocí cookie na všech stránkách, na kterých jsou umístěny jeho aktivní prvky, pokud se uživatel odhlásí a cookie si smaže, může ji Facebook snadno obnovit. Uživatelé, kteří nejsou registrovaní na Facebooku, dostanou cookie přidělenou také, včetně těch uživatelů, kteří vyjádří zájem o nesledování. Facebook je také kritizován za tzv. stínové profily. Facebook na základě různých indikátorů vyhledává a shromažďuje data i o uživatelích, kteří Facebook nepoužívají. O těchto lidech má Facebook obdobné informace, jako o jeho uživatelích.

Facebook používá i stínové údaje. K cílení reklam tak využívá i osobní údaje, které nejsou součástí profilu.

V Čínské lidové republice existuje velice přísná cenzura na internetu, Facebook proto v roce 2016 vyvinul software na cenzuru příspěvků, aby získal povolení působit na lukrativním čínském trhu.

Podle spoluzakladatele Facebooku Seana Parkera Facebook doslova mění vztahy ve společnosti, pravděpodobně podivným způsobem narušuje produktivitu. A podle Parkera jen Bůh ví, co Facebook dělá s mozky dětí.

Roku 2018 došlo k bezpečnostní chybě, která ohrozila 50 miliónů účtů. Útočník mohl převzít kontrolu nad účtem a aplikacemi třetích stran.

Využití v marketingu

Facebook je možné, stejně jako jiné sociální sítě, využít marketingově, a to zejména pro virální marketing.

Některé firmy nakupují fanoušky, aby vzbudila dojem většího zájmu vzhledem ke konkurenci, což má ale za následek, že nové příspěvky se zobrazí méně fanouškům firmy, kteří mají o odebírání novinek opravdu zájem. Situace se zhoršila v prosinci 2013, kdy viditelnost příspěvků byla snížena na 4 % fanoušků a v únoru 2014 dále snížena na 2 % a pokud firmy nezaplatí, měla by jim být viditelnost příspěvků snížena až na nulu. Aby byl zachován dojem fungování, přešel Facebook z metriky „lidé, kteří o tom mluví“ na jinou metriku. Podle Valleywagu se tímto Facebooku povedl největší kanadský fór internetové éry, když přesvědčil nepočítaně celebrit, skupin, firem i značek, že jeho služby jsou nejlepší cestou k dosažení lidí a v okamžiku, kdy jsou na něm všichni doslova závislí, udělal z nich svá rukojmí.

Od 1. 1. 2016 Facebook upravil podmínky používání a jedna ze změn dovoluje společnosti prodávat téměř vše, co uživatelé na její servery uploadují.

zdroj: wikipedia.org

 

Genenis Casino Bonus: 1000% Limit: 300 € Váš vklad: 100 € Váš bonus: 1000 € Získat bonus
Genenis Casino
Získat bonus
Bonus: 1000% Limit: 300 € Váš vklad: 100 € Váš bonus: 1000 €

Express zprávy

15.8.2018
Probíhá úprava tipů / archivů
2.8.2018
Baltazar - vstoupil do komunity a odebírá profi tipy
2.8.2018
*NOVINKA* : týdenní předplatné : 49 Eur
29.7.2018
Přidání platební možnosti Paypal pro placení profi tipů
29.7.2018
lsbet - vstoupil do komunity a odebírá profi tipy

Profesionální tipy

1
Shrewsbury - Gillingham (Fotbal)

29.9.2018 • 15:20
»
2
Honka - HJK (Fotbal)

29.9.2018 • 12:37
»
3
Sigma Olomouc - Dukla Prague …

22.9.2018 • 08:19
»
4
Besiktas - Sarpsborg 08 (Fotbal)

20.9.2018 • 07:59
»
Zobrazit další »

Co tě zajímá?

Uživatelské tipy

1
Sparta - Slavia
Imation60
2.10.2019 • 11:15
»
2
Kazaň - Nižněkamsk
PadreTips
30.9.2019 • 17:16
»
3
Liberec - Ostrava
Imation60
21.9.2019 • 11:44
»
4
Hokej Rakousko Salcburk - Linec
Honza42
20.9.2019 • 18:52
»
Zobrazit další »

Nejnovější hodnocení

Casinonic
Imation60
80
(27.9.2019)

Casino je v češtině!

Mohlo by mít více bonusů

Gunsbet
Imation60
100
(16.9.2019)

Casino je v čestině

Používáme cookies, abyste si z našich stránek odnesli co nejlepší možnou zkušenost. Pokračováním procházení našich stránek souhlasíte s Pravidly pro souhlas s používáním souborů cookie a používáním technologie cookies. Více informací »