Tenisové Masters v Monte Carlu: historie, největší favorité, live stream a další informace

Roman Mráz

Roman Mráz

317 článků

Roman Mráz

0x komentářů

  0x

Tenisové Masters v Monte Carlu: historie, největší favorité, live stream a další informace


Tenisová sezóna se po zimních turnajích hraných převážně na tvrdém povrchu přehoupla do své regulérní antukové části. Její předzvěstí byly již tento týden hrané ATP turnaje kategorie 250 v Houstonu a Marrákeši. Teď přišel čas i pro mnohem prestižnější podnik ATP, v neděli totiž začne antukové Masters v Monte Carlu. A v tomto článku si o turnaji povíme základní informace, něco z jeho historie, kde lze turnaj sledovat, nebo zajímavé sázkařské tipy.

Rolex Monte Carlo Masters 2022 

Kurt Rainiera III. v Monacu

zdroj: www.tennistours.com

Historie a pozadí turnaje

První antukové Masters v sezóně má dlouhou a bohatou historii. Turnaj byl založen už v roce 1896 a první ročník tzv. otevřené éry se konal roku 1969. Pravidelně se tento prestižní turnaj pořádá v dubnu na otevřených antukových dvorcích v areálu Monte Carlo Country Club. Hráčům je zde k dispozici 21 kurtů, z toho 13 z nich je osvětleno. Nejdůležitější zápasy turnaje se hrají na kurtu Rainiera III., který má kapacitu 10 500 diváků. Ke koloritu turnaje patří také předání ceny pro vítěze od členů monackého vládnoucího rodu Grimaldiů.

Poslední vítězové:
 • 2021: Stefanos Tsitsipas - Andrey Rublev 6:3, 6:3
 • 2020: Turnaj zrušen kvůli koronaviru
 • 2019: Fabio Fognini - Dusan Lajovič 6:3, 6:4
 • 2018: Rafael Nadal - Kei Nishikori 6:3, 6:2
 • 2017: Rafael Nadal - Albert Ramos-Vinolas 6:1, 6:3

Rekordy turnaje

 • Nejvíce titulů: Rafael Nadal – 11
 • Nejvíce finále: Rafael Nadal – 12
 • Nejvíce odehraných ročníků: Fabrice Santoro – 17
 • Nejdelší finále: 1936  Gottfried von Cramm – Henner Henkel 4–6, 4–6, 7–5, 6–4, 7–5 (54 gamů)
 • Nejkratší finále: 1899  Reginald Doherty – Graf Victor Voss 6:2, skreč.
 • Nejstarší vítěz: Gordon Francis Lowe – 38 let, 8 měsíců a 6 dní (1923)
 • Nejmladší vítěz: Mats Wilander – 18 let, 7 měsíců a 7 dní (1983)

Na co vsadit?

Nejdříve je třeba se podívat na turnajové absence hráčů z TOP 10. Letošního ročníku se nezúčastní světová dvojka Daniil Medveděv , čtvrtý hráč světa Rafael Nadal , ani Matteo Berrettini figurující na šesté příčce. Zejména první dva jmenovaní by za normálních okolností patřili do nejužšího okruhu favoritů v Monte Carlu. K největším favoritům tak bude bezesporu patřit Srb Novak Djokovič , který si triumf v Monte Carlu vychutnal už v letech 2012 a 2015. Proti bude hovořit jeho letošní nízká zápasová praxe. Na druhou stranu si myslím, že hráč jeho kalibru se dokáže na turnaj dostatečně kvalitně připravit i za těchto podmínek.

 • Kurz FORTUNY na vítězství v turnaji: 3,65

Druhý nejnižší kurz vypsala sázková kancelář Fortuna na osmnáctiletého španělského tenistu Carlose Alcaraze . Ten bude sice v Monte Carlu hrát poprvé, ale že se s ním musí počítat i na velkých turnajích dokázal na Masters v Miami, kde celý turnaj vyhrál. Předtím dokázal v Indian Wells potrápit i Nadala. Oba americké turnaje byly na tvrdém povrchu a na monacké antuce bude jako většina Španělů ještě silnější.

 • Kurz FORTUNY na vítězství v turnaji: 4,00

Ještě bych si dovolil uvést mého osobního favorita pro monacký turnaj, kterým je Andrey Rublev . Letos už má na svém kontě dva turnajové vavříny z Marseille a Dubaje, přičemž jeho běhavý, fyzicky náročný tenis bude pro soupeře ruského tenisty na monacké antuce hodně nepříjemný. Loni zde došel až do finále a očekávám, že také letos dokráčí minimálně do semifinále.

 • Kurz FORTUNY na vítězství v turnaji: 22,0

Kalendář turnajů Masters pro rok 2022

         
   DATUM  TURNAJ  POVRCH  
   10. – 20. března  Indian Wells (USA)    Tvrdý povrch  
   23. března – 3. dubna  Miami Open (USA)      Tvrdý povrch  
   10. – 17. dubna  Monte Carlo (Monaco)       Antuka  
   1. – 8. května  Madrid Open (Španělsko)       Antuka  
   8. – 15. května  Italian Open (Itálie)    Antuka  
   7. – 14. srpna  Canadian Open (Kanada)       Tvrdý povrch  
   14. – 21. srpna  Cincinnati  Masters (USA)       Tvrdý povrch  
   9. – 16. října  Shanghai  Masters (Čína)    Tvrdý povrch  
   31. října – 6. listopadu  Paris Masters (Francie)    Tvrdý povrch – hala  
         

 

Oficiální kanály ATP tour

ATP tour v televizi

Špičkový mužský tenis si mohou jeho příznivci vychutnat na několika televizních kanálech, které jsou ale ve většině případů placené. Níže uvádíme seznam TV stanic, které během roku vysílají turnaje ATP.

 • Eurosport: všechny grandslamové turnaje, Turnaj mistrů, turnaje kategorie 250, 500, 1000 (Masters)
 • Nova Sport: turnaje kategorie 250
 • Sport 1, 2: turnaje kategorie 250
 • ČT Sport: ATP cup, Davis Cup, Billy Jean King Cup(dříve Fed Cup), Laver Cup, několik zápasů z French Open.

ATP tour online (v sázkových kancelářích)

Mužské tenisové turnaje jsou k vidění také prostřednictvím online živých přenosů na stránkách sázkových kanceláří. U našich partnerských sázkových kanceláří si pak příznivci sázení mohou vsadit na libovolný turnaj, či zápas konaných pod hlavičkou ATP, včetně live sázek.

ATP tour live stream

Další možností jak sledovat vaše oblíbené hráče přímo v akci, jsou live streamy na internetových stránkách. Tuto možnost nabízí například i oficiální stránky ATP tour, kde si po zaplacení předplatného můžete vychutnávat světový tenis po celý rok a na různých typech zařízení(Apple Tv, Chromecast, Xbox, PS, Android TV atd.). Živé přenosy poskytuje také web livestream.com, kde se dají tenisové bitvy shlédnout zdarma. Třetím do party je pak web tennistv.com, který nabízí své služby prostřednictvím placeného členství.

Na internetu existují také nejrůznější weby nabízející tenisové přenosy zdarma, ale nevýhodou je zde většinou nepříliš kvalitní obraz, či množství reklam.