Roman Staněk

Roman Staněk český automobilový závodník a v současné době naše největší naděje na to, abychom po dlouhých letech opět měli zastoupení v nejprestižnější kategorii závodů Formule 1. Momentálně se český závodník nachází v kategorii Formule 2, tedy pouze krok od vysněného cíle. Jak se do této pozici ale dostal a jak trnitá cesta k tomu vedla?

22Bet nabízí 100% vstupní bonus !

Luboš Řepa

Luboš Řepa

Začátky kariéry

Stejně jako u drtivé většiny ostatních závodníků i Roman Staněk začínal svou kariéru na závodech motokár. Těm se věnoval až do svých devatenácti let, během nichž získal řadu triumfů a ocenění. Některé zdroje dokonce uvádějí, že za volant motokáry sedl poprvé již ve čtyřech letech. Právě ona nebojácnost a absence strachu jej pak doprovází i v současné kariéře, kdy již závodní s mnohem silnějšími monoposty.

Roman Staněk se narodil ve Valašském Meziříčí 25. února 2004. Po dlouhé etapě kariéry, kterou strávil u motokár, přesedlal poprvé v roce 2019 za volant formule. Ačkoli se jednalo o velký skok, Staněk prokázal, že má obrovský talent, když i ve své nováčkovské sezoně v kategorii Formule 4 dokázal držet krok s konkurencí. I to přesvědčilo tým Charouz, který spolupracuje s Ralfem Schumacherem, že jej od sezony 2020 pošlou o další stupeň výš, tedy do kategorie FIA F3 i přesto, že to nejprve vypadalo na další rok ve Formuli 4.

Sžívání se s formulí

Během dvou let tak zažil Staněk obrovský skok, kdy se z motokár dostal za volant v kategorii Formule 3. Bylo jasné, že tento posun si vyžádá nějaký čas než bude Staněk soupeřit s nejlepšími. V první roce v kategorii Formule 3 se český závodník umístil na jednadvacátém místě startovní listiny, když se mu během sezony podařilo posbírat tři body. Rok 2020 byl také zároveň posledním, ve kterém Staněk závodil za tým Charouz Racing System, na sezonu 2021 přesedlal do Hitech Grand Prix.

Zdroj: ceskymotorsport.cz

A byla to změna žádaná i úspěšná. Během roku si totiž český jezdec poprvé vyjezdil umístění na stupních vítězů a s celkovým počtem devětadvaceti bodů se umístil na šestnáctém místě celkové tabulky. Velmi solidní posun od jeho nováčkovského roku. To, že Staněk oplývá velkým talentem pak dokázal i v následující sezoně, kdy už jako zkušený pilot Formule 3 získal 117 bodů, čtyřikrát se umístil na stupních vítězů a v konečném pořadí mu patřila pátá příčka. Bylo jasné, že pokud hned český závodní klenot nadále růst, musí se posunout opět výš.

Krok od Formule 1

A k onomu posunu skutečně došlo. Před sezonou 2023 bylo oznámeno, že se Staněk posouvá do kategorie Formule 2 a bude tak po jedenácti letech první Čech, který se takto přiblíží nejprestižnější kategorii. Tím posledním byl Josef Král, závodník, který společně se svým slovenským kolegou momentálně vydávají nejposlouchanější česko-slovenský podcast na téma Formule 1. Zpět ale ke Staňkovi. Toho bude letos čekat celkem 28 závodů, které absolvuje během čtrnácti závodních víkendů. Ten první má již dokonce za sebou. Na závodě v Bahrajnu si dojel pro skvělé třinácté místo ve sprintu. Hlavní závod pak již bohužel nedokončil. I tak se jedná o solidní vstup do nové etapy závodnické kariéry českého mladíka a my mu budeme i nadále držet palce.