Program zimních olympijských her 2022

XXIV. zimní olympijské hry se uskuteční od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Půjde o druhou zimní olympiádu konanou na asijském území v řadě. V roce 2018 se pořadatelství ZOH zhostil jihokorejský Pchjongčchang. V tomto článku vám přinášíme detailní přehled o programu pekingské zimní olympiády.

Luboš Přibyl

Luboš Přibyl

792 článků

Luboš Přibyl

0x komentářů

  0x

Program zimních olympijských her 2022

XXIV. zimní olympijské hry se uskuteční od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Půjde o druhou zimní olympiádu konanou na asijském území v řadě. V roce 2018 se pořadatelství ZOH zhostil jihokorejský Pchjongčchang. V tomto článku vám přinášíme detailní přehled o programu pekingské zimní olympiády.


Program soutěží na zimních olympijských hrách 2022

Hry budou oficiálně zahájeny v pátek 4. února 2022 slavnostním ceremoniálem pořádaném na pekingském Národním stadionu (Beijing National Stadium) známém též jako Ptačí hnízdo. Na stadionu s aktuální kapacitou 80 000 diváků se konaly také letní olympijské hry v roce 2008 či mistrovství světa v atletice 2015.

Závěrečný ceremoniál, který olympijské hry slavnostně ukončí, se uskuteční v neděli 20. února.

Úvodní ceremoniál ZOH je sice naplánován na 4. února, jak tomu však již tradičně bývá, tak některé sporty se rozjedou předem. Konkrétně půjde o turnaj smíšených dvojic v curlingu, který začne ve středu 2. února, ženský hokejový turnaj startující 3. února a kvalifikaci jízdy v boulích začínající rovněž 3. února. 

   
   
   
Jízda v boulích

Zdroj: idoneusa.com

Jiné časové pásmo

Kdo sledoval předešlé zimní olympijské hry v Pchjongčchangu nebo nedávné letní olympijské hry v Tokiu, tak jistě ví, že bude muset počítat s velkým časovým posunem i pro olympiádu v Pekingu.

Čína je sice geograficky rozdělená do čtyř časových pásem, všichni její obyvatelé však používají stejný čas. Oproti České republice se v Číně nestřídá letní a zimní čas, takže rozdíl mezi naším a čínským časem se odvíjí i podle ročního období. V létě jsou Číňané oproti nám napřed o šest hodin a v zimě o sedm. Abychom snadno spočítali, kolik je v Číně aktuálně hodin, stačí k našemu času přičíst šest, potažmo sedm hodin. Oproti světovému času je Čína napřed o osm hodin, její čas se tedy udává jako UTC+8 (GMT+8).

Vzhledem k sedmihodinovému časovému posunu je tedy zřejmé, že většina závodů a zápasů se bude odehrávat v našich nočních a ranních hodinách.

Vstupní bonus u 22bet

Sportovní odvětví

Na ZOH v Pekingu se bude rozdělovat celkem 109 sad medailí v 15 různých sportech. Oproti Pchjongčchangu se program rozroste o sedm nových disciplín, které byly vybrány s ohledem na genderovou vyváženost. Mezi nové disciplíny patří soutěže mužů a žen v Big Airu (freestyle lyžování), smíšené závody ve snowboardcrossu, short tracku, akrobatickém lyžování, skocích na lyžích a jednomístný bob žen

Nejvíce sad medailí se rozdá v rychlobruslení (14), akrobatickém lyžování (13) a běhu na lyžích (12). V alpském lyžování, biatlonu a snowboardingu je naplánováno celkem 11 medailových závodů. Pro short track je připraveno 9 sad medailí, pro krasobruslení a skoky na lyžích 5,  pro boby a saně 4, pro curling a severskou kombinaci 3 a po dvou si rozdělí skeleton a lední hokej.

Nejštědřejším dnem bude úterý 10. února. To je na programu celkem 10 finálových disciplín.

Největším lákadlem zimních olympijských her v Pekingu bude jednoznačně hokejový turnaj, a to především díky účasti hráčů z NHL, kteří se pod pěti kruhy představí po osmi letech. Vrchol mezinárodní hokejové sezóny vypukne 9. února v 9:40 utkáním Rusů se Švýcary. Češi svůj úvodní duel rozehrají po nich. Od 14:10 nám bude soupeřem Dánsko. Finále je na programu 20. února od 5:10.

Na program jednotlivých sportů se podívejte na přiloženém obrázku.

Kalendář ZOH 2022 v Pekingu

Zdroj: wikipedia.org