7 min čtení

Pohár afrických národů 2022: informace, program, live streamLuboš Přibyl

Autor
Luboš Přibyl

čas 06. 02. 2022Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

85 %

20Bet

20Bet sázková kancelář | 2 500 Kč bonus ❤️ pro nové sázkaře

Přejít na web

33. ročník Afrického poháru národů (AFCON) se uskuteční od 9. ledna do 6. února v Kamerunu. Původní termín závěrečného turnaje byl kvůli koronavirové pandemii o rok odložen. Hlavními favority na celkové vítězství jsou obhájci stříbra z předešlého šampionátu Senegal, jejich finálový přemožitel Alžírsko a také Egypt s fenomenálním Mohamadem Salahem.

 • Datum a místo konání: 9. ledna – 6. února 2022, Kamerun
 • Počet účastníků: 24 týmů v 6 skupinách po 4 týmech
 • Největší favorité: Senegal , Alžírsko , Egypt
 • Sázkové příležitosti: celkový vítěz, vítěz skupiny, lepší z dvojice, speciály ke každému kolu + ke každému zápasu bude velké množství rozličných druhů sázek
 • Sázkové kanceláře: na Africký pohár národů ve fotbale si vsadíte u všech našich sázkových kanceláří

Vstupní bonus u 20Bet

Pohár afrických národů 2022: informace a turnajový pavouk

Africký pohár národů (Africa Cup of Nations = AFCON) je vrcholný fotbalový turnaj afrického kontinentu konající se v pravidelných dvouročních intervalech. Šampionát je pořádán Konfederací afrického fotbalu (CAF).

33. ročník, který se uskuteční v Kamerunu, se měl konat již v roce 2021. Původní plány však narušila koronavirová pandemie, a tak se šampionát o rok posunul. V západoafrické zemi se měl hrát již předchozí ročník závěrečného turnaje, kvůli problémům s nedokončenou infrastrukturou bylo kamerunské pořadatelství přeloženo a turnaj se odehrál v Egyptě.

Proti Africkému poháru národu často vystupují zástupci a manažeři mnoha evropských klubů, především z anglické Premier League a francouzské Ligue 1, kde mnoho afrických hráčů působí. Vadí jim zimní termín konání. V Anglii je v lednu soutěž v plném proudu a například takovému Liverpoolu bojujícímu o první místo najednou na více než měsíc zmizí hlavní ofenzivní hvězdy Salah a Mané. Guineu navíc odletěl reprezentovat Naby Keita. Hráči se pak z turnaje vrací častokrát unavení či dokonec zranění.

Vítězství z předchozího ročníku AFCONU budou obhajovat fotbalisté Alžírska, kteří ve finále zdolali 1:0 Senegal. Oba celky patří mezi žhavé kandidáty na zlato i letos. Do okruhu největších favoritů rovněž patří sedminásobný africký mistr Egypt a pětinásobný šampion Kamerun, jenž bude mít navíc výhodu domácího prostředí.

Od roku 2019 se turnaj rozrostl ze 16 účastníků na 24. S touto změnou jde ruku v ruce i změna v turnajovém pavouku. Oproti turnaji se 16 účastníky přibyl osmifinálový zápas. Formát je stejný jako např. na fotbalovém EURU, tzn. že ze čtyřčlenných skupin postoupí přímo do osmifinále celky na prvních dvou místech a týmy na třetích pozicích se seřadí v tabulce třetích týmů, z níž dále projde čtveřice nejlepších. V případě stejného bodového zisku rozhoduje vzájemný zápas, až poté je na řadě skóre. Svou roli tedy bude hrát nejen každý bod, ale také každý gól.

Alžírsko slaví vítězství na AFCON 2019

Zdroj: france24.com

Rozlosování základních skupin Poháru afrických národů 2022

Při pohledu na rozlosování základních skupin afrického šampionátu bychom asi marně hledali tzv. skupinu smrti. Spíše jde o vyrovnanější skupiny, z nichž by ale hlavní favorité neměli mít problém postoupit. Papírově nejsnazší cestu do osmifinále má Senegal. Naopak vyrovnanější bitvy se dají očekávat v „áčku“ a „céčku“.

Pokud o závěrečných kontinentálních turnajích platí, že podceňovat kohokoli se nemusí vyplatit, tak o africkém šampionátu to platí dvojnásob. Stačí se podívat do nedávné historie. V roce 2012 všem vypálila rybník Zambie, která ve finále zdolala Pobřeží Slonoviny. O rok později pro změnu skončila stříbrná Burkina Faso. Ta mimochodem vybojovala v roce 2017 bronz. V roce 2015 se o třetí místo utkaly DR Kongo s Rovníkovou Guineou, tedy týmy druhého či třetího sledu.

O vyrovnanosti afrických reprezentačních týmů svědčí i pohled na účastníky závěrečného turnaje. Z osmi čtvrtfinalistů předcházejícícho šampionátu v roce 2019 zde chybí hned trojice mančaftů – Jihoafrická republika, které se stala osudnou prohra v posledním kvalifikačním utkání na půdě Súdánu, Madagaskar, na jehož účet postoupila Etiopie a Benin, jenž doplatil na horší skóre v konfrontaci se Sierrou Leone. Mimochodem ze čtyřiadvaceti účastníků předchozího turnaje hraje letošní pohár pouze čtrnáct celků (EURO 2021 hrálo 19 stejných týmů jako v roce 2016). Premiéru na finálovém turnaji si odbyjí celky Komor a Gambie. Rekordní pětadvacátou účast si zapíši reprezentanti Egypta

Zlaté medaile budou obhajovat fotbalisté Alžírska, kteří při svém tažení v roce 2019 inkasovali pouze dvakrát. Poraženým finalistou byl Senegal. Oba národy budou hlavními kandidáty na zisk trofeje i letos.

 • Skupina A: Etiopie , Kapverdy , Kamerun , Burkina Faso
 • Skupina B: Malawi , Senegal , Zimbabwe , Guinea
 • Skupina C: Maroko , Ghana , Gabon , Komory
 • Skupina D: Nigérie , Egypt , Súdán , Guinea-Bissau
 • Skupina E: Alžírsko , Sierra Leone , Rovníková Guinea , Pobřeží Slonoviny
 • Skupina F: Gambie , Mauritánie , Tunisko , Mali

Vstupní bonus u Rabony

Hvězdy, které se na AFCONU představí

Hlavní pozornosti se samozřejmě těší velké hvězdy z anglické Premier League. Egypťané budou spoléhat na svého tahouna Mohameda Salaha. Jeho spoluhráč z Liverpoolu Sadio Mané by měl být pro změnu hlavní ofenzivní zbraní Senegalu. Ten se kromě Maného bude moct opřít i o další zvučná jména PL, především o výborně chytajícího Édouarda Mendyho z londýnské Chelsea.

Výraznou megastar má ve svém středu také obhájce titulu Alžírsko, které reprezentuje Riyad Mahrez. Alžířané ve skupině narazí mj. i na Pobřeží Slonoviny s Wilfriedem Zahou či Sebastienem Hallerem.

Velkou hvězdou turnaje měl být i gabonský ostrostřelec Pierre-Emerick Aubameyang. Ten byl však po příletu do kamerunského Yaoundé pozitivně testován na koronavirus a zatím není jisté, zda start šampionátu stihne.

S velkými koronavirovými problémy se potýká také Nigérie, která na poslední chvíli povolala slávistu Petera Olayinku.

V dresu Kamerunu zasáhne do bojů i Olayinkův bývalý spoluhráč ze Slavie Michael Ngadeu-Ngadjui. Kromě něj se v dresu kamerunských lvů můžeme těšit na Karla Toko-Ekambiho či Vincenta Aboubakara.

Stadiony, na nichž se Pohár afrických národů 2022 odehraje

Kamerun si pro mistrovství Afriky připravil celkem šest stadionů v pěti různých městech. Finále bude hostit ten největší z nich Olembe Stadium (kapacita 60 000 míst) nacházející se v hlavním městě Yaoundé. V kamerunské metropoli najdeme ještě Stade Ahmadou Ahidjo s celkovou kapacitou 42 500 diváků. Zbylé čtyři stánky jsou situovány v jiných městech.

 • Olembe Stadium (Yaoundé) – 60 000 míst
 • Japoma Stadium (Douala) – 50 000 míst
 • Stade Ahmadou Ahidjo (Yaoundé) – 42 500 míst
 • Roumdé Adjia Stadium (Garoua) - 30 000 míst
 • Kouekong Stadium (Bafoussam) – 20 000 míst
 • Limbe Stadium (Limbe) – 20 000 míst
Olembe Stadium

Olembe Stadium (zdroj: panafricanvisions.com)

Kde sledovat Pohár afrických národů živě + online přenosy a streamy

V České republice bude možné AFCON sledovat na televizní stanici Eurosport, popř. na platformě Eurosport Player, která umožňuje sledovat závody pomocí placeného streamu. Více se dozvíte v přehledu sportovních kanálů.

S velkou pravděpodobností budou ze zápasů dostupné i streamy v sázkových kancelářích, stačí si jen vybrat z nabídky společností, které online streamy poskytují. Velmi kvalitní je např. TV Tipsport.

TV Tipsport

Sázejte na Pohár afrických národů s našimi sázkovými kancelářemi

Přestože se Africký pohár národů netěší takové oblibě jako např. EURO či Copa América, sázet na něj samozřejmě půjde. Kurzovou nabídku na AFCON najdete u všech našich partnerských sázkových kanceláří. K dispozici bude velké množství vypsaných kurzů a samozřejmostí budou i live sázky.