5 min čtení

Pierre GaslyLuboš Přibyl

Luboš Přibyl

100+ článků

Články autora


Likujte, komentujte článek...

17x komentářů

  132x

Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení
Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení Hodnocení

85 %

Rabona

Sázková kancelář v češtině s příjemným bonusem 2 500 Kč 🎁 pro nové sázkaře

Přejít na web

Francouzský pilot Formule 1 Pierre Gasly v součanosti jezdí za tým AlphaTauri (bývalé Toro Rosso) a jeho prozatímním největším úspěchem ve Formuli 1 je vítězství ve Velké ceně Itálie 2020. Nejpovedenější sezónu prožil v roce 2019, kdy skončil na celkovém 7. místě šampionátu. 

 • Tým: AlphaTauri
 • Stát: Francie
 • Datum narození: 7. února 1996
 • Oficiální web: https://www.pierregasly.com/
 • První Velká cena F1: VC Malajsie 2017
 • Počet pódiových umístění v F1 (k 16. 6. 2022): 3
 • Počet vítězství v F1 (k 16. 6. 2022): 1
 • Nejlepší sezóna v F1: 2019 (7. místo)

 

Začátky Gaslyho kariéry

Gasly začal závodit v motokárách v roce 2006 ve svých deseti letech. V roce 2009 přešel na motokárovou scénu, kde jeho závodění vyvrcholilo druhým místem na evropském šampionátu CIK-FIA o rok později.

V roce 2012 se zúčastnil sérií Eurocup Formula Renault 2.0 a Formula Renault 2.0 Northern European Cup. O rok později seriál Eurocup Formula Renault 2.0 ovládl.

V roce 2014 přeskočil do šampionátu Formula Renault 3.5, kde závodil za tým Arden Motorsport, který spadá do vývojového programu Red Bullu. Sezónu zakončil na druhém místě za dalším jezdcem Red Bullu a budoucím pilotem Formule 1 Carlosem Sainzem Jr. V září 2015 se stal oficiálně testovacím jezdcem stáje Red Bull.

Další významný úspěch zaznamenal v sezóně 2016, kdy se stal šampiónem seriálu GP2.

Pierre Gasly v roce 2010

Stříbrný Pierre Gasly (vlevo) v roce 2010 na evropském šampionátu v motokárách (zdroj: formula1.com)

Přesun do Formule 1

Gaslyho kariéra nabrala rychlý spád v roce 2017. Před sezónou byl spojován s týmem Toro Rosso, ovšem stáj si ponechala Daniila Kvjata a Pierre zahájil sezónu v japonském seriálu Super Formula. V šampionátu vyhrál dva závody a k titulu mu chybělo pouze půl bodu.

Sledujte závody Formule 1 živě

Jeho čas ve Formuli 1 přišel při Velké ceně Malajsie, která se jela 1. října 2017. Gasly nahradil u týmu Toro Rosso Kvjata a ve své premiéře skončil čtrnáctý. Do konce sezóny odjel ještě čtyři závody, přičemž jeho nejlepším výsledkem bylo 12. místo ve VC Brazílie.

Stálým členem Toro Rosso pro sezónu 2018

Vedení stáje se před následujícím ročníkem rozhodlo, že si talentovaného Francouze ponechá. Své první body si Gasly vyjel ve druhém závodě sezóny, když dojel v Bahrajnu na čtvrtém místě. V celé sezóně už tento výsledek překonat nedokázal, ale zvládl udělat ještě čtyři bodované závody a s celkovým ziskem 29 bodů se umístil na celkovém 15. místě šampionátu.

Anabáze u hlavního týmu Red Bullu a návrat k Toro Rosso (2019 – současnost)

Po dobré sezóně u rezervního týmu se vedení Red Bullu rozhodlo, že pro sezónu 2019 nahradí mladý závodník zkušeného Daniela Ricciarda u hlavního týmu. Jenže Gaslyho výsledky zůstaly za očekáváním. Sice se pravidelně umisťoval na bodovaných pozicích, ale jeho nejlepším výsledkem bylo 4. místo ve VC Velké Británie a po letní přestávce, která byla naplánována mezi VC Maďarska a VC Belgie, byl přeřazen zpět k Toro Rosso.

V předposledním závodě sezóny na brazilské půdě si vyjel své první pódiové umístění v F1, když skončil druhý za vítězným Maxem Verstappenem. Díky 95 bodům skončil v konečném hodnocení jezdců na velmi solidním 7. místě, jediný bod za šestým Sainzem.

Vsázejte v kryptoměnách u 1xBit

U týmu Toro Rosso zůstal Gasly i v následujících sezónách. Rezervní tým Red Bullu se mezitím přejmenoval na AlphaTauri.

V sezóně 2020, která začala kvůli covidové pandemii později, se Gasly dočkal svého prvního a zatím jediného vítězství v F1. Stalo se tak ve Velké ceně Itálie na okruhu v Monze. Tento výsledek však byl v celé sezóně ojedinělý, a tak se na konci sezóny musel spokojit pouze s desátým místem.

O rok později si sice o jedno místo polepšil a získal 110 bodů ze 142, které jeho stáj v šampionátu posbírala, stále však zůstává trochu za očekáváním. Otázkou tedy je, jaká budoucnost na mladého Francouze čeká.

Osobní život

Pierre se narodil ve francouzském Rouenu otci Jeanu Jacquesovi a matce Pascale. Oba rodiče měli z předchozích vztahů dva syny.

Gasly má závodění v krvi. Oba jeho prarodiče byli motokároví závodníci. Babička byla dokonce motokárovou mistryní. Také jeho otec závodil, a to hned v několika různých kategoriích.

Jeho velkým přítelem z mládí, s nímž v podstatě vyrůstal, byl tragicky zesnulý závodník Anthoine Hubert, jenž zahynul při závodech Formule 2. Od mládí ho pojí také přátelství s Charlesem Leclercem.

V roce 2019 se přestěhoval do italského Milána a kromě rodné francouzštiny mluví anglicky a italsky.

Pierre Gasly a Charles Leclerc

Pierre Gasly a Charles Leclerc během VC Japonska v roce 2018 (zdroj: formula1.com)

Pierre Gasly na sociálních sítích

Gasly je také velmi aktivní na sociálních sítích, na nichž má miliony příznivců. Sledovat ho můžete na instagramu, facebooku či twitteru.

 

Nenechte si ujít profily dalších jezdců Formule 1:
         
 

Charles Leclerc

Daniel Ricciardo

Max Verstappen

 

 

Odkazy na zdroje:
 1. https://www.pierregasly.com/
 2. https://www.formula1.com/en/drivers/pierre-gasly.html
 3. https://www.redbull.com/cz-cs/athlete/pierre-gasly
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Gasly
 5. https://cs.wikipedia.org/wiki/Pierre_Gasly