Odvrátí české kluby pohárové fiasko?

Všem čtyřem českým zástupcům v pohárové Evropě hrozí v akutálních předkolech reálné vypadnutí. Nejblíže konci v Lize mistrů je pražská Sparta. Letenští stojí po domácí porážce s Monacem 0:2 před velmi složitým úkolem. Stejný výsledek si do domácí odvety přivezl i druhý pražský zástupce Slavia. Její prohra po vlastňáku ze závěru první půle a gólu z penalty mrzí o to víc, že sešívaní nebyli horším mužstvem. Ve čtvrtek se ve třetím předkole Evropské ligy pokusí eliminovat dvoubrankový náskok Celticu Jablonec a ve stejné fázi Evropské konferenční ligy bude odvracet blamáž s velšským TNS plzeňská Viktorka.

Luboš Přibyl

Padající koeficient

Nejen pověst českého fotbalu utrpěla pořádnou facku. Rány každým nebodovým vystoupením schytává také koeficient českého fotbalu, který je rozhodující při nasazování klubů do evropských pohárů. O jedno místo pro příští rok jsme již přišli a český fotbal to bude velmi mrzet. O Ligu mistrů si totiž od sezony 2022/23 zahraje pouze vítěz ligy a zbylí tři zástupci se budou muset spokojit s boji v Evropské konferenčí lize. Ubyde tedy nejen prestižních soubojů, ale i finančních prostředků. Může být ovšem ještě hůře. V aktuální sezóně se totiž český kllubový fotbal nachází až na 48. místě z 55 účastnických federací. Před námi je např. i Lucembursko či Faerské ostrovy. České kluby tedy musí nutně zabrat.

10. 8., 19:00 Slavia - Ferencváros (výsledek 1. zápasu 0:2), 3. předkolo LM

Jako první rozehraje svůj souboj o play off Ligy mistrů pražská Slavia. Z maďarské metropole si přivezla nelichotivý výsledek 0:2, ovšem v jejich silách je určitě domácí zápas vyhrát minimálně o dvě branky, a dostat tak šanci v prodloužení, příp. v penaltovém rozstřelu. Postupujícího čeká v play off lepší z dvojice Kluž - YB Bern, poražený půjde do play off Evropské ligy. Díky lepší výchozí pozici je větším favoritem na postup maďarský mistr. Čeští sázkaři však o výhře sešívaných nepochybují.

Jan Kuchta se snaží prosadit mezi fotbalisty Ferencvárose

Zdroj: idnes.cz

10. 8., 20:00 Monaco - Sparta (výsledek 1. zápasu 2:0), 3. předkolo LM

V mnohem složitější situaci než Slavia se ocitla Sparta. Po domácím nezdaru se v Monacu musí pokusit o zázrak. Bude se přitom muset obejít o zraněného Bořka Dočkala, který si ze sobotního duelu s Karvinou odnesl zranění kolene. Mimo hru jsou také Ondřej Čelůstka, Casper Höjer, Lukáš Juliš a oba Ladislavové Krejčí (staršího postihla plicní embolie). Na postupujícího čeká v play off LM lepší z dvojice Genk - Šachtar Doněck. Poražený půjde do základní skupiny Evropské ligy.

12. 8., 19:00 Plzeň - TNS (výsledek 1. zápasu 2:4), 3. předkolo EKL

Největší šok ze všech způsobilo českým fanouškům klopýtnutí plzeňské Viktorky na půdě velšského The New Saints. Ještě v 89. minutě přitom prohrávali o 4 branky. Naštěstí se v samém závěru trefili Beauguel a Ba Loua a vykřesali naději do domácí odvety. I přesto, že je Plzeň v polovině dvojzápasu v dvougólovém handicapu, by byl nepostup přes ostrovního soupeře velkou blamáží hned na začátku sezony. Na postupujícícho čeká v play off o základní skupinu lepší z chorvatsko-bulharského souboje Osijek - CSKA Sofia.

12. 8., 20:45 Celtic - Jablonec (výsledek 1. zápasu 4:2), 3. předkolo EL

Nůž na krku mají rovněž v Jablonci. Domácí utkání se Celticem výsledkově nezvládli a do odvety letí s dvougólovým mankem. Na Ostrovech tedy mohou jen překvapit. V případě, že se jim to nepovede, je čeká ještě možnost poprat se v play off EKL. Kdyby uspěli a ze Skotska dovezli postup, utkali by se v play off Evropské ligy s nizozemským Alkmaarem.