3 min čtení

MS v hokeji do 20 let: pohled do historieLuboš Přibyl

Luboš Přibyl

100+ článků

Články autora


Likujte, komentujte článek...

17x komentářů

  132x

Světový šampionát juniorů do 20 let se pořádá pravidelně od roku 1977. Dějištěm prvního ročníku byla slovenská města Banská Bystrica a Zvolen. Česká republika se na přelomu prosince a ledna zhostí pořádání MS počtvrté v historii. Jak si vedli naši mladící v předcházejících třiačtyřiceti ročnících? A jak dlouho již čekáme na výraznější úspěch v podobě medaile? Podívejme se společně do historie světových šampionátů hokejistů do 20 let.

 

Historicky nejúspěšnější země MS 

Nikoho jistě nepřekvapí, že na vrcholu žebříčku medailově nejúspěšnějších zemí se nachází dvě hokejové velmoci - Kanada a Rusko, respektive Sovětský Svaz. Nejvíce medailí ze světových šampionátů dosud posbíralo Rusko, a to hned 36! Připomínáme, že MS se zatím odehrálo třiačtyřicetkrát.

Nejvíce zlatých medailí ukořistila Kanada. Zatímco Rusko slavilo titul mistrů světa 13x, země javorového listu se radovala dokonce 17x. V průměru tedy stačí kanadským hokejistům 2,5 účasti na jednu zlatou medaili. Vskutku skvostná bilance.

Třetí v pořadí v počtu získaných medailí je reprezentace Švédska, jež získala 18 cenných kovů, celkový triumf ovšem slavila pouze dvakrát.

Samostatná Česká republika získala nejcennější kov z juniorského MS dvakrát, a to začátkem nového tisíciletí (2000 a 2001), v éře slavného "Zlatého hattricku". Po vyhraném Naganu to byly další fantastické výsledky českého hokeje. O přelomu tisíciletí tedy můžeme s hrdostí mluvit jako o zlaté éře českého hokeje. Třetí a zároveň poslední medaili přidali naši mladíci před téměř patnácti lety, na MS 2005. V souboji o bronz se jim podařilo porazit domácí Spojené státy 3:2 v prodloužení. Jako Československo jsme posbírali celkem 11 medailí, nikdy však žádnou zlatou.

Tabulka medailistů

 

V juniorské kategorii tedy nejsme tak úspěšní jako v seniorské. Na medailové úspěchy našeho "áčka" se můžete podívat v našem článku Proč Češi tolik milují hokej.

Související článek: MS v hokeji do 20 let 

Související článek: MS v hokeji do 20 let: hráčské rekordy

 

MS 2019

Loňský šampionát konaný v kanadském Vancouveru a Victorii opanovali poměrně překvapivě mladí Finové. Ti v základní skupině po dvou porážkách (1:2 se Švédskem a 1:4 s USA) obsadili až třetí místo a ve čtvrtfinále narazili na domácí Kanadu, kterou zdolali v prodloužení 2:1. V semifinále smetli Švýcarsko vysoko 6:1 a ve finále vrátili Američanům porážku ze základní skupiny a po vítězství 3:2 se mohli radovat ze zisku zlatých medailí. Na rozhodující trefu Kappa Kakka se můžete podívat v přiloženém videu.

Bronz získali mladí Rusové, kteří přehráli 5:2 Švýcary. Naši mladíci neprošli přes čtvrtfinále. Nad jejich síly byl tým USA, který zvítězil 3:1.

 

Poslední česká medaile

4. ledna 2005 si naši junioři pověsili medaile na krk naposledy. V tehdejším kádru kouče Hadamczika figurovali například obránci Roman Polák, Michal Gulaši, Ladislav Šmíd a útočníci Rostislav Olesz, David Krejčí, Michael Frolík či Roman Červenka. Jako kapitán vedl tým Petr Vrána, který v souboji o bronz rozhodl gólem v prodloužení zápas proti USA. Na turnaji pořádaném v městech Grand Forks a Thief River Falls se to budoucími hvězdami NHL jenom hemžilo. Nejlepším střelcem šampionátu se stal Alexandr Ovečkin, nejlepším nahrávačem Ryan Getzlaf a tabulku produktivity opanoval Patrice Bergeron.

Alois Hadamczik na MS 2005

Od té doby byli čeští reprezentanti nejblíže medaili na předloňském šampionátu. Po vysokých prohrách 2:7 v semifinále s Kanadou a 3:9 v souboji o třetí místo s USA však na naše mladíky zbyla ta nejméně populární, bramborová. Nejvyšší čas toto patnáctileté období bez medaile ukončit. A kde jinde než před domácím publikem?

Na závěr se sluší připomenout výsledek z posledního domácího šampionátu, jenž na přelomu roku 2007 a 2008 hostila města Pardubice a Liberec. Český tým s Jakubem Voráčkem v sestavě ani nepropadl, ani nenadchl. Konečné páté místo bylo zřejmě maximem, na které tehdejší mančaft měl.

 

Mohlo by vás zajímat:

MS v hokeji do 20 let

MS v hokeji do 20 let: hráčské rekordy

MS v hokeji do 20 let: největší favorité