4 min čtení

Z rubriky "Na jaké sporty sázet" - BiatlonLuboš Přibyl

Autor
Luboš Přibyl

čas 15. 07. 2021Žádný jiný zimní sport nezažil v České republice v posledních letech takový boom jako právě biatlon. Zatímco v první dekádě 21. století táhlo českého fanouška především klasické lyžování (díky úspěchům Kateřiny Neumannové a Lukáše Bauera), druhá dekáda patří biatlonu. Pod enormním nárůstem popularity jsou podepsáni především závodníci z generace Ondřeje Moravce a Gabriely Koukalové, stejně jako trenérský štáb pod vedením Ondřeje Rybáře. V baště českého biatlonu, v Novém Městě na Moravě, se v roce 2013 konalo mistrovství světa a pravidelně se zde pořádají závody Světového poháru, o které je velký divácký zájem, což bylo v dřívějších letech nemyslitelné. S popularitou biatlonu roste i zájem o sázení na něj. Na co vše myslet při sázení na biatlon?

 

Typy sázek na biatlon

V základní kurzové nabídce, kterou sázkové kanceláře vypisují, najdete především kurzy na konečné pořadí v závodě a poté na to, kdo z vypsané dvojice závodníků skončí lépe. Z vedlejších sázek můžete narazit na kurzy na to, kolik některý ze závodníků udělá chyb na střelnici, popř. kdo z dvojice závodníků udělá chyb na střelnici více. Při dlouhodobějších podnicích jako je mistrovství světa či olympijské hry, můžete sázet i na to, kolik medailí konkrétní závodník či země získá dohromady apod.

V případě sázení na konečné pořadí v závodě jde o velmi těžko tipovatelné sázky s kurzy častokrát neodpovídajícími riziku, proto je pro mnoho sázkařů snadnější tipovat, kdo z vypsané dvojice závodníků dosáhne na lepší umístění. Při tomto typu sázek analyzujete dva závodníky (kromě mnoha dalších faktorů jako jsou počasí, trať, nadmořská výška atd.), zatímco při sázení na konečné pořadí byste měli analyzovat minimálně širší okruh favoritů.

 

Faktory, které je potřeba zohlednit při analýze

1) Typ disciplíny

Jak jistě víte, v biatlonu se závodí v několika různých disciplínách, a přestože jeho podstatou je samozřejmě být pokaždé co nejrychlejší a mít co nejméně chyb na střelnici, v jednotlivých disciplínách se závodníkům může dařit rozdílně. V rámci Světového poháru a dalších velkých biatlonových akcí se nyní jezdí 7 disciplín. Tou nejstarší z nich je vytrvalostní závod, který posléze doplnil sprint. Následně se začaly jezdit štafety a následovaly stíhací závod a závod s hromadným startem. Nejnovější disciplíny jsou smíšená štafeta a závod smíšených dvojic, tedy kategorie společné pro obě pohlaví. K vidění na exhibičních akcích bývá i supersprint, který se začíná testovat i v IBU Cupu.

Nejčastější disciplínou, která nechybí takřka na žádné zastávce SP je sprint. Startuje se do něj intervalově po 30 sekundách. Trať pro muže měří 10 km a pro ženy 7,5 km. Vzhledem k tomu, že závodníci absolvují pouze dvě střelecké položky, bývá sprint nejčastěji doménou rychlých běžců. Trestný okruh, který následuje po chybě na střelnici, se dá zvládnout za 20 - 25 vteřin, což vyhovuje právě rychlým závodníkům, protože i s jednou nepřesností (v některých případech i se dvěma nepřesnostmi) stále mohou pomýšlet na stupně vítězů. To ve vytrvalostním závodě, který se jede na 20 km, resp. na 15 km mají větší šanci na lepší umístění především dobří střelci, protože všichni absolvují 4 střelecké položky a za každý nesestřelený terč následuje penalizace v podobě trestné minuty.

Zvláštním případem jsou štafety, a to včetně těch smíšených, protože se špatně odhadují a není v nich nouze o překvapení. Před sázkou na štafety je důležité znát startovní listinu, protože se často mění. Sázkám na štafety se však raději vyhýbejte, protože stačí, aby jeden ze závodníků měl špatný den a naděje celého týmu na dobrý výsledek mohou vzít za své.

Předávka štafety v podání Norek
Zdroj: tk.no

 

2) Počasí a trať

V biatlonu hraje velkou roli i počasí a nadmořská výška areálu, v němž se závodí. Dobře si proto nastudujte, jak se komu v daném areálu historicky daří, protože jsou sportovci, jimž vyhovují některé tratě více než jiné.

Velkou loterií může být střelnice. Vítr se totiž může měnit z vteřiny na vteřinu a na jednotlivých stanovištích střelnice navíc fouká jinak. Celkový výkon ovlivňují i teplota vzduchu a kvalita sněhu. Vzhledem k těmto skutečnostem je dobré počkat s některými sázkami až na live sázení, poté co se zorientujete v tom, co se děje na trati.

 

3) Nebojte se využít live sázky

V předchozím bodě jsme zmínili vliv přírodních podmínek, se kterými se závodníci a závodnice musejí na trati a střelnici vypořádat. Často se stává, že situace se během závodu mění a některým z nich to může být více po chuti než jiným a dokážou podat lepší výkon. Je tedy dobré počkat až závod pokročí do určité fáze, kterou může být např. první zastávka na střelnici, a následně využít live sázek, určitě toho nebudete litovat.