Formule 1: Velká cena Ázerbájdžánu 2023

Letos o dva měsíce dříve než v předchozím roce se piloti Formule 1 představí na náročné městské trati v Baku. Po úvodních třech závodech nového ročníku má velký náskok na čele úřadující šampion Max Verstappen a nedá se očekávat, že by sundal nohu z plynu ani v Ázerbájdžánu. Ačkoli se jedná o městskou trať s minimem místa pro předjetí, stále je možné okruh v Baku považovat za divácky atraktivnější než ten v Monaku. Není tedy překvapením, že o celkovém výsledku bude rozhodovat především solidně absolvována kvalifikace, ok které se bude poté vše odvíjet.

Luboš Řepa

Luboš Řepa

201 článků

Luboš Řepa

0x komentářů

  0x

Formule 1: Velká cena Ázerbájdžánu 2023

Letos o dva měsíce dříve než v předchozím roce se piloti Formule 1 představí na náročné městské trati v Baku. Po úvodních třech závodech nového ročníku má velký náskok na čele úřadující šampion Max Verstappen a nedá se očekávat, že by sundal nohu z plynu ani v Ázerbájdžánu. Ačkoli se jedná o městskou trať s minimem místa pro předjetí, stále je možné okruh v Baku považovat za divácky atraktivnější než ten v Monaku. Není tedy překvapením, že o celkovém výsledku bude rozhodovat především solidně absolvována kvalifikace, ok které se bude poté vše odvíjet.


Závod Formule 1: VC Ázerbájdžánu

Trať v Baku je velmi specifická a v letošním kalendáři Formule 1 bude první, která se honosí titulem ,,městská". Jak již bylo zmíněno výše, většinou se jezdci do Baku přesouvali po skončení Velké ceny Monaka, to však letos neplatí. Okruh v Baku je velmi náročný a to nejen kvůli své délce, která ho řadí mezi nejdelší okruhy v kalendáři, ale také kvůli vysokým nárokům na piloty. Hezkou ukázkou může být hned první zatáčka okruhu, která má 90 stupňů a jezdci do ní budou brzdit z rychlosti přes 300 km/h. Ani zbytek trati však není jednoduchý, jelikož se jedná o městskou trať, piloti projíždějí úzkým koridorem a na předjetí příliš místa není. Trať v Baku bylo oficiálně otevřena teprve v roce 2016 a zatím se žádnému závodníkovi nepodařilo vyhrát zde dvakrát. Uvidíme, jestli to letos prolomí úřadující šampion Max Verstappen, který k tomu má velmi slušně nakročeno. 

Program VC Ázerbájdžánu:

  • 28. 4., 11:30 – první trénink
  • 28. 4., 15:00 – kvalifikace
  • 29. 4., 10:30 – sprinotvý rozstřel
  • 29. 4., 15:30 – sprint
  • 30. 4., 13:00 – hlavní závod

Na co vsadit?

  • Jak již bylo napsáno výše, mezi největší favority se rozhodně řadí Charles Leclerc. Ten byl v loňské sezoně dlouhou dobu jediným vážným konkurentem Maxe Verstappena, ale po několika chybách jak samotného pilota tak jeho stáje Ferrari nezbylo z nadějí na celkové prvenství mnoho. Nic to však nemění na tom, že Leclerc umí na městských tratích, vždyť právě v Monaku vyrůstal a na úzké uličky si zvykl. Bude tedy patřit mezi užší seznam favoritů i na městské trati v Baku. Byť se hodně mluvilo o tom, že italská stáj Ferrari hodně chybuje a dělá špatné rozhodnutí, co se týče samotného monopostu má monacký pilot k dispozici jeden z nejlepších. Kromě toho je v týmu jasnou jedničkou, takže se v případě potřeby bude moci opřít i o podporu svého týmového kolegy. Sázka na jeho vítězství v závodě by sice nebyla nereálná, ale mi s v našem tipu budeme držet spíše při zemi a za stále hodnotný kurz vsadíme na Leclercovu umístění d otřetího místa.
  • Sergio Pérez je již několik let týmovou dvojkou stáje Red Bull, která v posledních letech drtí svou konkurenci. Ačkoli je v rakouském týmu jednoznačnou jedničkou Verstappen, i Pérez již několikrát ukázal, že umí zajet skvělý závod. Právě na městském okruhu by to mohl dokázat i letos, jelikož to byl právě on, kdo opanoval loňskou Velkou cenu Monaka. Kromě skvěle pracujícího týmu má k dispozici, společně s týmovým kolegou, pravděpodobně nejlepší závodní vůz ve startovník poli, což ho předurčuje k umístěním v horních patrech. Stejně jako u Leclerca by byla sázka na jeho umístění na prvním místě velmi riskantní, zvolíme tedy opět o něco bezpečnější cestu a vsadíme na jeho umístění do třetího místa.

Kalendář Formule 1 2022

       
   DATUM  VELKÁ CENA  
   20. března 2022  Velká cena Bahrajnu (Sakhir)  
   27. března 2022  Velká cena Saúdké Arábie (Jeddah)  
   9. dubna 2022  Velká cena Austrálie (Melbourne)  
   24. dubna 2022  Velká cena Emilia Romagna (Imola)  
   8. května 2022  Velká cena Miami (Miami)  
   22. května 2022  Velká cena Španělska (Barcelona)  
   29. května 2022  Velká cena Monaka (Monte Carlo)  
   12. června 2022  Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)  
   19. června 2022  Velká cena Kanady (Montreal)  
   3. července 2022  Velká cena Velké Británie (Silverstone)  
   10. července 2022  Velká cena Rakouska (Spielberg)  
   24. července 2022  Velká cena Francie (Le Castellet)  
   31. července 2022  Velká cena Maďarska (Hungaroring)  
   28. srpna 2022  Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)  
   4. září 2022  Velká cena Nizozemska (Zandvoort)  
   11. září 2022  Velká cena Itálie (Monza)  
   25. září 2022  Velká cena Ruska (Soči) zrušeno  
   2. října 2022  Velká cena Singapuru (Marina Bay)  
   9. října 2022  Velká cena Japonska (Suzuka)  
   23. října 2022  Velká cena USA (Austin)  
   30. října 2022  Velká cena Mexika (Mexico City)  
   13. listopadu 2022  Velká cena Brazílie (Sao Paulo)  
   20. listopadu 2022  Velká cena Abú Dhabí (Abú Dhabí)  
       

 

Oficiální kanály Formule 1

Nejlepší a nejrychlejší kanály, na nichž můžete sledovat aktuální informace, výsledky či celkové pořadí MS jezdců či poháru konstruktérů, jsou ty oficiální, a to včetně sociálních sítí, kde se to skvělými momentkami ze závodů jen hemží. Najdete na nich úplně vše, stačí se nimi jenom chvíli proklikávat a hledat.

Formule 1 v televizi

V případě, že si nejraději vychutnáváte formulové závody přímo na obrazovkách televize, nezbývá vám nic jiného než si zaplatit za sportovní kanály Sport 1 a Sport 2, které vlastní vysílací práva na F1 již delší dobu. Zatímco na Sport 1 naladíte přenosy z tréninků a kvalifikací, „dvojka“ vysílá samotný závod, který bývá doprovázen i odborným studiem.

Veškeré potřebné informace, o tom, jak sportovní kanály Sport 1 a Sport 2 naladit, zjistíte v našem přehledu sportovních kanálů.

Formule 1 online (v sázkových kancelářích)

Zatím to není pravidlem, ovšem některé podniky formule 1 najdete ke sledování zdarma díky live streamům sázkových kanceláří. Pro sázkaře je rovněž důležité vědět, že na formule 1 si lze vsadit v podstatě u všech našich partnerských sázkových kanceláří, a to i live.

Vstupní bonus u Mostbet

Formule 1 live stream

Kromě sportovních kanálů Sport 1 a Sport 2 lze zvolit i jiné možnosti sledování formulí. Celý seriál můžete sledovat např. na oficiálních webových stránkách díky online televizi F1 TV. Při registraci máte na výběr ze dvou možností vysílání. Buď můžete zvolit TV Access za 26,99 € ročně, popř. 2,99 € měsíčně (k dispozici pouze záznamy závodů F1, F2 a F3) nebo TV Pro za 49,99 € ročně, popř. 5,99 € měsíčně (k dispozici živé přenosy F1, F2, F3). Díky F1 TV můžete sledovat závody z jedinečných pohledů kamer umístěných přímo v kokpitu a další nevšední záběry. K dispozici vám budou také podrobné statistiky a archivní závody. Milovníky formulí potěší i seriály F2 a F3.

Další možností sledování formulí nabízí služby Amazon Prime, Hulu či Youtube.

Alternativou k placeným přenosům či občasným streamům sázkových kanceláří jsou různé weby, na nichž můžete najít přímý přenos závodu. Jejich nevýhodou ovšem je, že se musíte proklikat spoustou reklam a hrozí vám riziko nějakého viru. Zajímavou alternativou může být volně dostupná polská online televize TVP Sport.

Veškeré informace o sledování formulí najdete na stránce Formule 1 online.