Začíná playoff NBA – favorité, zápasy, rozpis

Nejprestižnější basketbalová soutěž světa ukončila základní část a nyní bude jako tradičně následovat playoff o titul. Z 30 účastníků postoupilo dál pouze 16 z nich a s odřenýma ušima se do vyřazovací části probojoval i Washington s jediným českým hráčem v soutěži – Tomášem Satoranským.

NBA – hrací systém

Podobně jako další americké soutěže, je i NBA uzavřená a týmům tedy nehrozí žádný sestup. Naopak, v případě umístění na chvostu tabulky dostávají tyto celky možnost vybírat na prvních místech draftu. Každá z konferencí čítá 15 týmů, přičemž každý z nich odehraje v základní části 82 zápasů. Po ní se oddělí zrno od plev – horních 8 postupuje dále do play off, pro spodní sedmičku sezona končí. Každá série vyřazovací části se hraje na 4 vítězná utkání.

NBA – nejúspěšnější týmy historie

NBA byla založena v roce 1946, přičemž prvními mistry se stali hráči Philadelphie. Postupem času získávala soutěž popularitu a rozšiřovala se o další týmy. V současné době jsou na čele Boston Celtics dohromady se 17 tituly, přičemž ve finále soutěže prohráli pouze čtyřikrát. Těsně za nimi jsou se 16 trofejemi jejich odvěcí rivalové Los Angeles Lakers. Ti hráli o deset finálových sérií více, ovšem hned patnáctkrát odešli poraženi. Dohnat svého soka letos nemohou, neboť se do playoff vůbec neprobojovali. Poslední tři ročníky měly totožné finálové obsazení (Cleveland Cavaliers vs. Golden State Warriors). Dvakrát se radoval Cleveland, jednou Golden State.

NBA – favorité letošního playoff

Základní část ovládli hráči Toronta Raptors.

Zdroj: givemesport.com

I přes prohru v posledním kole na palubovce Sacramenta ovládli základní část hráči Houstonu Rockets. Texaský celek vede dvojice Chris Paul, James Harden, podpořená solidními spoluhráči v základní sestavě i vyrovnanou lavičkou. V západní konferenci bude jejich největším soupeřem jednoznačně Golden State. Warriors obhajují loňské finále a jejich kádr je stále nabitý, jenže v letošní sezoně se potýkají se zraněními klíčových hráčů. Chybět do konce sezony zřejmě bude největší hvězda Stephen Curry a minimálně zpočátku čtvrtfinále nebude hrát ani Andre Iguodala.

Na východě zvládli nejlépe základní část basketbalisté Toronta, kteří jsou příjemným překvapením soutěže. Očekávalo se, že dobře sestavený tým nebude hrát druhé housle, ovšem prvním místem hráči jediného kanadského celku soutěže tato očekávání ještě předčili. Až za nimi skončili Boston Celtics a další příjemné překvapení – Philadelphia 76ers. Až se čtvrtým místem se museli spokojit obhájci loňské trofeje Cleveland Cavaliers. Ti získali do svých řad Derricka Rose, ovšem MVP soutěže zpřed 6 lety byl velkým zklamáním a už během sezony zamířil do Minnesoty.

NBA – Tomáš Satoranský

Dobrou sezonu zažívá v dresu Washingtonu Tomáš Satoranský. Zdroj: idnes.cz

Druhou sezonu kroutí v nejprestižnější basketbalové soutěži po Jiřím Zídkovi a Jiřím Welschovi třetí Čech historie – Tomáš Satoranský. Ten si oproti loňsku svá čísla výrazně vylepšil, když zasáhl do 72 zápasů, v nichž nastřílel 511 bodů. Z jeho dalších statistik se dají vypíchnout jistě asistence, které má v průměru 4 na zápas, což je pro Satoranského, jakožto rozehrávače, klíčový ukazatel. Nyní jej s týmem Washington Wizards čeká čtvrtfinále východní konference, v němž narazí na celkově druhý tým soutěže – Toronto Raptors. V sérii je tak Satoranského tým jasným outsiderem. Přesto není úplně bez šance, jelikož v základní části je bilance mezi Washingtonem a Torontem vyrovnaná 2:2.

NBA – dvojice pro playoff

Východní konference

Toronto – Washington

Boston – Milwaukee

Philadelphia – Miami

Cleveland – Indiana

Západní konference

Houston – Minnesota

Golden State – San Antonio

Portland – New Orleans

Oklahoma – Utah

NBA – přenosy, sázení

Přímé přenosy vybraných zápasů playoff NBA nabízí kanály Novasport1 a Novasport2. Sledovat nejlepší basketbalisty světa můžete rovněž na webu Sázení online. Sázet na nejrůznější příležitosti můžete u všech velkých sázkových kanceláří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.