Formule 1: Velká cena Číny

Hned týden po závodě v Bahrajnu pokračuje sezona vozů Formule 1 Velkou cenou Číny. Na okruh v Šanghaji Šanghaji zavítají nejrychlejší vozy již popatnácté. V nejlepší psychické pohodě jede do Číny Sebastian Vettel, jenž vyhrál oba dosavadní závody šampionátu.

Velká cena Číny – trať

Profil trati Velké ceny Číny.

Zdroj: f1-fansite.com

Shanghai international Circuit, jak zní oficiální název okruhu byl dokončen v roce 2004, přičemž hned ve stejném roce se na jeho silnicích jela první Velká cena. Jeho výstavba stála 240 milionů dolarů, což tehdy byl nejdražší okruh celého seriálu. Délka jednoho kola je 5,4 kilometru, přičemž jezdci krouží dohromady šestapadesátkrát.

Velká cena Číny – historie

Čína usilovala o pořádání Velké ceny Formule 1 vytrvale od roku 1990. Schválení ze strany FIA ale přišlo až v roce 2002, kdy okruh v Šanghaji získal pořadatelství pro ročníky 2004-2011 a později byla dohoda prodlužována. V současnosti je tak jisté, že se v Šanghaji pojede Formule 1 nejméně do roku 2020. Nejúspěšnějším jezdcem je v krátké historii okruhu Lewis Hamilton, jenž má na kontě hned 5 vítězství. Za ním jsou se dvěma výhrami Fernando Alonso a Nico Rosberg. Hamilton je rovněž držitelem nejrychlejšího kola historie Velké ceny Číny.

Poslední VC Bahrajnu – shrnutí

Také druhý závod letošního ročníku závodů vozů F1 nabídl velmi zajímavou podívanou. Pneumatiky Michelin dodaly různé sady a právě alchymie výběru správné tvrdosti gum se ukázala být klíčovým faktorem v boji o vítězství. Mercedes se snažil taktizovat a odkládal zastávky v boxech, aby v závěru závodu měl pneumatiky čerstvější. To se sice zčásti povedlo, ovšem Bottas Vettela v závěru předjet nedokázal a třetí Hamilton už velkou ztrátu nedohnal. Kaňkou pro Ferrari byla zastávka v boxech druhého jezdce Räikkonena, jenž dostal špatnou signalizaci a nejen, že ze závodu musel odstoupit, ale mechanik týmu odnesl incident zlomeninou na noze. Obrovský úspěch zaznamenal Pierre Gasly, jenž s vozem Toro Rosso získal první body v kariéře a to hned za čtvrté místo.

Velká cena Číny – favorité

Favoritem Velké ceny Číny je Lewis Hamilton. Ovšem na vítězství v této sezoně zatím čeká.

Zdroj: independent.co.uk

Velkým favoritem celé letošní sezony je Brit Lewis Hamilton na Mercedesu. Navíc mu sedí i okruh v Šanghaji a měl by tak v neděli zaútočit na své první vítězství v letošní sezoně. Zárověň však už dvakrát nestačil na Sebastiana Vettela, který jezdí bez tlaku a pozice toho, který útočí spíše ze zadních pozic, mu zatím evidentně svědčí. Ferrari navíc za Mercedesem nezaostává a letošní ročník ve dvou dosavadních závodech v Austrálii a Bahrajnu zatím nabídl mnohem zajímavější podívanou, než se čekalo. Zklamáním jsou zatím výkony Red Bullu, který by potřeboval v Číně už zabrat a zaútočit alespoň na pódiové umístění. O vítězství by si to pravděpodobně měli rozdat Hamilton s Vettelem, přičemž bez šance nejsou ani jejich stájoví kolegové Bottas a Räikkonen.

Velká cena Číny – program

Pátek 13. dubna

4:00-5:30 – první trénink

8:00-9:30 – druhý trénink

Sobota 14. dubna

5:00-16:00 – třetí trénink

8:00-9:00 – kvalifikace

Neděle 15. dubna

8:00 – start hlavního závodu VC Číny

Velká cena Číny – přenosy, sázení

Přímé přenosy z tréninků, kvalifikací i hlavních závodů vozů Formule 1 nabízí i v letošní sezoně stanice Sport1 a Sport2. Naladit si je můžete rovněž na webu Sázení online. Sázet na nejrůznější příležitosti můžete u všech velkých sázkových kanceláří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.