I Evropská liga se hlásí svojí jarní částí o slovo!

Stejně jako Liga mistrů tak i Evropská liga začne svojí jarní misi. A půjde opět o hodně. Nejen o tučné peníze v případě postupu, ale také o přímý postup do Ligy mistrů v nadcházejícím ročníků. Z českých účastníků zbyla v Evropské lize už jen pouze Plzeň.

Představení Evropské ligy UEFA

Kdo letos vyhraje Evropskou ligu?

I Evropská liga si začíná získávat svojí prestiž víc a víc

Evropská liga UEFA, do roku 2009 Pohár UEFA, je klubová fotbalová soutěž mezi evropskými týmy pořádaná organizací UEFA. Byla založena v roce 1955 jako Veletržní pohár, přejmenována na Pohár UEFA byla v roce 1971 a od roku 2009 nese název Evropská liga UEFA.

Historie Evropské ligy

Původně byla soutěž založena v roce 1955 jako Veletržní pohár. V roce 1971 převzala řízení soutěže oficiálně UEFA. Od té doby se mohou přihlašovat týmy, jež se umístí v lize za mistrem, případně za vítězem národního poháru, nebo vítěz ligového poháru.

Evropská liga a její vítěz Mancester UTD

Také Manchester UTD vyhrál Evropskou Ligu

Od sezóny 1980/81 je v platnosti ustanovení o počtu zástupců na základě úspěšnosti jednotlivých zemí v pohárových soutěží v posledních pěti letech (tři země mají v 1. kole Poháru UEFA vždy po čtyřech zástupcích, pět zemí po třech, 13 po dvou, 11 po jednom zástupci a ostatní si musí vybojovat postup v předkolech). Od ročníku 1999/00 se soutěže zúčastňují i vítězové národních pohárů, neboť jejich soutěž PVP byla zrušena. Rozšíření Ligy mistrů zasáhlo i tuto soutěž, neboť poražení ve 3. předkole Ligy mistrů postupují alespoň do 1. kola Poháru UEFA, a třetí týmy ve skupinách základní části Ligy mistrů do kola třetího.

Novodobé milníky Evropské ligy

Od sezóny 2009/10 byl rozšířen počet startujících týmů na 48. Týmy jsou rozděleny do 12 skupin po 4 účastnících a utkávají se každý s každým na domácím i venkovním hřišti. Do další fáze turnaje postupují dva nejúspěšnější týmy z každé skupiny. Pravidlo doplnění o tým z 3. míst ve skupinách Ligy mistrů zůstalo zachováno.

Petr Čech vyhrál obě evropské soutěže

Chelsea už dokázala vyhrát jak Ligu mistrů, tak také Evropskou ligu, všude u toho byl Petr Čech

Až do semifinále se hraje vyřazovacím způsobem (doma – venku), při rovnosti bodů i rozdílu branek se góly dosažené na hřišti soupeře počítají dvojnásobně; když ani to nerozhodne, následuje prodloužení 2 × 15 minut, popřípadě pokutové kopy. Finále bylo dříve dvoukolové, od sezóny 1997/98 se stejně jako finále Ligy mistrů hraje na jedno utkání na předem určeném stadionu.

Program 1 kola vyřazovací části Evropské ligy

Borussia Dortmund – Atalanta Bergamo
Nice – Lokomotiv Moskva
Kodaň – Atlético Madrid
Spartak Moskva – Athletic Bilbao
AEK Atény – Dynamo Kyjev
Celtic Glasgow – Zenit Petrohrad
Neapol – Lipsko
Crvena Zvezda Bělehrad – CSKA Moskva
Olympique Lyon – Villarreal
Real Sociedad – Salcburk
Partizan Bělehrad – Viktoria Plzeň
FCSB – Lazio Řím
Ludogorec – AC Milán
Astana – Sporting Lisabon
Östersund – Arsenal
Olympique Marseille – SC Braga

Finále Evropské ligy na stadionu Parc Olympique Lyonnais

Parc Olympique Lyonnais (také Groupama Stadium nebo Stade des Lumières) je víceúčelový stadion sloužící zejména pro fotbal ve Décines-Charpieu, součásti města Lyon. Pojme 59 186 diváků a je třetí největší ve Francii. Domácí zápasy zde hraje fotbalový klub Olympique Lyonnais. Slavnostně otevřen byl 9. ledna 2016, kdy Lyon hostil tým Troyes AC. Stadion by měl zahrnovat také nejmodernější sportovní zařízení, dva hotely, zábavní centrum a obchodní kanceláře. Také se zde hrály některé zápasy Mistrovství Evropy 2016.

Parc Olympique Lyonnais bude hostit letošní finále Evropské ligy

Stadion pro finále Evropské ligy 2017/2018 Parc Olympique Lyonnais

Živé přenosy z Evropské ligy

Stejně jako v případě Ligy mistrů, tak také v Evropské lize Vám nabídneme přenosy ze všech utkáních Evropské ligy.

Vsaďte si na zápasy Evropské ligy u MAXITIPU a chyťte tak maximální kurzy!

Vsaď si u sázkové kanceláře MaxitipVsaď si tip

Hodnocení z pohledu autora
Datum hodnocení
Sportovní událost
Evropská liga začíná!
Naše hodnocení
51star1star1star1star1star

1 Response

  1. 24.2.2018

    […] českým zástupcem v pohárové Evropě zůstává na jaře Viktoria Plzeň, která přešla přes bělehradský Partizan. Pro osmifinále […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.