League of Legends

League of Legends je vůbec nejhranější online hrou světa a také nejsledovanějším odvětvím esportu. Hra se na profesionální úrovni hraje v soubojích pět proti pěti. Ti nejlepší se pak mohou kvalifikovat na každoroční světový šampionát, který sleduje v posledních letech vždy okolo 400 milionů diváků

V League of Legends je přes 135 šampionů a stále přibývají. Každý hráč si na začátku hry vybere jednoho šampiona, se kterým danou hru hraje. Sami hráči se rozdělují do pěti rolí: Toplane, Jungle, Midlane, AD Carry a Support. Ze začátku se hráči rozdělí na jednotlivé lajny na mapě a v pozdější fázi her se často spolčují a rozhodují tak teamfighty (týmové souboje). Ve hře je ale spoustu taktik, kterými se lze řídit. Proto každý profesionální tým má minimálně jednoho strategického kouče. Celá hra se neustále mění, protože každé dva týdny vychází nový patch (aktualizace). Síla týmů se může se změnami patchů výrazně měnit. Proto je důležité zjistit, jak moc aktuální patch ovlivní profesionální scénu a jak patch jednotlivým týmům sedne.

Jakou roli hraje formát zápasů?

Zápasy mají různý formát. V jednotlivých ligách se hraje různým způsobem, ale na nakonec se vždy ty nejdůležitější zápasy hrají stylem BO5 (na tři vítězné mapy). Styly zápasů jsou velmi důležité, protože mají velký vliv na to, jaký bude celkový výsledek. Dá se říci, že v zápasech BO1 (na jednu vítěznou mapu), vidíme častěji překvapení. Naopak v BO3 a hlavně v BO5 se ukáže více, jak moc jsou týmy takticky silné a jak se dokáží adaptovat. V sériích na více vítězných map se tedy často ukáží i flexibilnější hráči, kteří dokáží zahrát více šampionů na nejvyšší úrovni. Každý šampion se totiž hodí trochu jinak do týmové kompozice.

Struktura sezóny

Sezóna profesionální scény League of Legends je velmi odlišná od obvyklých sportů. Celá sezóna je rozdělená na dvě části, tzv. splity. První (spring) split probíhá od lednu do dubna, druhý split pak od června do srpna. V této fázi běží ligová fáze ve 13 hlavních regionech. Těmi nejsilnějšími jsou Korea (LCK), (Evropa (EU LCS), Severní Amerika (NA LCS), Čína (LPL) a Jihovýchodní Asie (LMS). Tyto regiony mají silnější pomyslné koeficienty, a proto mají na světovém šampionátu více zástupců své ligy. Další regiony, jako Rusko, Jižní Latinská Amerika nebo Oceánie, mají na Worlds (mistrovství světa v LoL) pouze jednoho, velmi ojediněle i dva týmy. Mezi splity týmy soupeří na mezinárodních turnajích jako Rift Rivals, Mid-Season Invitational a nebo právě Worlds.

Live sázky

Hodně ze hry mohou odhalit samotné týmové kompozice obou týmů. Pokud například vidíte na jedné straně jasně silnější šampiony v brzké fázi hry, je často možné si vsadit na first blood (první prolitá krev) nebo na first brick (první zničená věž). Podle týmových statistik a kompozic si také lze vsadit na počet killů (zabití), které ve hře padnou. Nenechte se ale zmást velikým nápisem skóre týmových killů. O dost více totiž ve skutečnosti záleží na týmovém zlatu a na úrovnostních rozdílech u obou týmů. Killy týmu pouze pomáhají se k takovým výhodám dostat, ale často můžeme vidět vítězný tým, který končí hru s nižším skóre killů, než má soupeř.

Hodnocení z pohledu autora
Datum hodnocení
Sportovní událost
League of Legends
Naše hodnocení
51star1star1star1star1star