CS:GO

Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) je akční FPS hra, která byla vytvořena společností Valve v roce 2012 a jedná se již o čtvrtý díl ze série Counter Strike. 

Princip zápasu je vskutku jednoduchý. Ve třiceti kolech proti sobě bojují týmy Teroristů a Counter-Teroristů s tím, že k výhře kola je nutno splnit jednu z podmínek dané mapy. Na profesionální scéně se hraje na sedmi mapách hra s bombou. Teroristé musí za 2 minuty nastavit bombu na jednu z dvou vyhrazených ploch. Úloha Counter-Teroristů je pak jednoduchá. Plantu bomby musí zabránit, nebo jí následně deaktivovat. Na deaktivování bomby má CT strana 45 sekund po plantu. Aby tým zvítězil, musí vyhrát 16 kol dříve než soupeř. Pokud je stav nerozhodný (15:15), nastává prodloužení.

Co se týče sázení, velmi náhodné jsou souboje v prvním kole, kdy oba týmy mají pouze pistole. Podle výherce prvního kola pak jasně jeden tým získá výhodu a může si lépe nakoupit. V pozdějších fázích zápasu se pak více ukáže reálná síla obou týmů. Hodně záleží jak na taktické přípravě, tak i na individuálních schopnostech hráčů. Velmi důležité je i sledovat sílu týmů na jednotlivých mapách. Z pravidla každý tým má totiž nějakou mapu oblíbenější a daří se mu na ní daleko lépe, než na jiných. Právě na této mapě pak mohou porazit tým, který je na dalších šesti mapách porazí téměř vždy.

Profesionální scéna

CS:GO nemá příliš strukturovanou esport scénu. Nejvíce pozornosti přiláká však každého půl roku tzv. major turnaj, ve kterém se ukáží pouze nejlepší týmy světa. Organizátory největších turnajů CS:GO jsou třeba ESL, ELEAGUE, PGL, Star Ladder nebo DreamHack. Několikrát do roka se tak konají velmi kvalitní turnaje s prize poolem přes 100 000 dolarů. Na profesionální scéně se dlouhodobě představují i české a slovenské týmy i hráči. Aktuálně nejsilnějším týmem je eXtatus, jehož CS:GO sestava je v nejlepší čtyřicítce týmů světa.

Hodnocení z pohledu autora
Datum hodnocení
Sportovní událost
CS:GO
Naše hodnocení
51star1star1star1star1star