Představení: Esport sázení

Sázení na esporty je aktuálně velkým hitem. Stejně, jak roste zájem o samotné esporty, roste i zájem o sázení na esportové výsledky.

Co je Esport? | Základní informace

Jednoduše řečeno, esportem je v podstatě jakákoliv videohra, ve které se dá nějakým způsobem soutěžit. Pokud největšími klasickými sporty jmenujete třeba fotbal, lední hokej, tenis či basketbal, ve světě esportu či pro gamingu to jsou například League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 nebo Overwatch. Každá hra je úplně jiná a každá má také svou vlastní fanouškovskou základnu. Nemíchejme tedy příliš jednotlivé herní tituly mezi ostatní. Většina fanoušků Overwatche totiž nezná pořádně ani základy hry Dota 2.

Esport je dlouhodobě rostoucí oblastí, o kterou se aktuálně začínají zajímat ve velkém i sázkaři. Není také divu, protože se esporty stávají čím dál tím více seriózním tématem. Sleduje je čím dál více lidí a rozhodně to není jen podívaná pro děti. Možná se někomu může zdát divné, že někdo sleduje někoho jiného, jak hraje počítačovou hru, ale postupně se z této aktivity stává fenomén moderní doby.

Hraní videoher už dávno neznamená jen sezení doma u televize

Většinou hráči hrají videohry jen tak, pro zábavu. I přesto rádi mezi sebou soutěží a u většiny online her je právě ono soutěžení nezbytné. I někteří běžní hráči si tak čas od času uspořádají menší turnaj, nebo se zůčastní nějaké větší organizované soutěže. V naprosté většině hráčů však nikdy ze hry nic nedostanou a i když soutěží, hlavním důvodem je zábava. Esport se většinou ale zmiňuje v souvislosti s poloprofesionálními či profesionálními turnaji či soutěžěmi ve videohrách. Nováčky do světa esportu to možná překvapí, ale ano, i videohry mají svou kompetetivní profesionální scénu. 

Ti nejlepší z nejlepších si pak vydělávají opravdu neskutečné sumy. V Dotě 2 jeden turnaj dosáhl dotace něco okolo půl miliardy korun ($24,787,916). Pět hráčů vítězného týmu si nakonec odneslo něco přes 44 milionů korun. V americké nejvyšší lize League of Legends si pak nejlépe placený hráč vydělá v době sezóny milion dolarů (cca 20 600 000 Kč) za rok (+ bonusy za turnajové ceny, které se mohou pohybovat okolo 2 milionů korun, záleží jak se daří). Tyhle částky sice jsou trochu výjimkami, ale v pohodě uživit pro gamingem se dokáže čím dál více hráčů. Co se týče České republiky, či Slovenska, esport u nás není ani zdaleka na tak vysoké úrovni a proto všichni naši nejlepší hráči míří do ciziny. 

Investoři do Esportu

Do esportu v poslední době investuje čím dál více firem i sportovních klubů. Do esportu se nezapojují jen firmy, které prodávají technologie jako Acer, HyperX, Kingstone nebo Intel. Sponzory prvotřídních světových turnajů či týmů se totiž staly například značky jako Mercedes, BMW, Disney, Snickers, Coca-Cola, Dove a mnohé další. Často sponzoři volí rovnou založit svůj vlastní esport tým. Touto verzí investice se nechaly zaujmout i fotbalové (Paris Saint Germain, Schalke 04, FC Copenhagen) nebo basketbalové (Philadelphia 76ers, Golden State Warriors, Houston Rockets) kluby. 

Prognóza celkových výdělků esportu (v milionech amerických dolarů) © Statista 2018

Celková infrastruktura esport organizací se v posledních letech velkou mírou rozrostla. Profesionální hráči nyní mají své agenty, profesionální smlouvy, doktory atd. Velmi často vidíme v esport týmech trenéry, analytiky, psychology nebo skauty, kteří pomáhají správnému chodu týmu a celé organizace. Ve velkém se v esportu dočkáváme pravidelných lig a obrovských mezinárodních turnajů s milionovými prize pooly.

Hry se dají rozdělit na několik typů. To sice neznamená, že hry jsou identické, ale herní styly jsou velmi podobné a na oko se hry sobě podobají.

  • MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) je startegicky akční hra, která je povětšinou hrána mezi týmy a ve hře je více hrdinů, za které lze hrát. Každý hráč tak většinou ovládá jednu postavu. Příklady her: League of Legends, Dota 2, Smite, Heroes of the Storm
  • FPS (First Person Shooter) je v podstatě, jak název říká, střílečka z prvního pohledu. Hráč má povětšinou za úkol eliminovat soupeře ze soupeřova týmu. Příklady her: CS:GO, Overwatch, Call of DutyHalo
  • Fighting/Combat hry jsou zkrátka hry „mlátičky“ ve kterých proti sobě postavy mlátí rukama nohama či ocasem, záleží vždy na postavě za kterou hrajete. Většinou se tyto zápasy hrají stylem jeden proti jednomu. Příklady her: Super Smash Bros., UFC
  • Real-Time Strategy hry jsou hry, ve kterých je hlavním ukazatelem herních dovedností strategie.

  • PUBG – Dala by se označit za FPS, ve které se snažíte co nejdéle přežít
  • FIFA – Každý rok vychází nová verze (kvůli nové fotbalové sezóně). Každý hráč ovládá jeden tým, hraje se jeden proti jednomu.
  • Hearthstone – Karetní hra s prvky hry Warcraft III, jednou z historicky nejoblíbenějších klasických her na PC.
  • Rocket League – V podstatě fotbal s vylepšenými autíčky na ovládání. Krom ježdění ze strany na stranu umí třeba lítat, mlátit do ostatních autíček, či zmrazit soupeřova autíčka. Hraje se povětšinou tři proti třem.
  • World of Tanks – Hra, ve které si vyberete a ovládáte jeden z nespočtu tanků vytvořených podle historických předloh. Každý má své specifické parametry. Hra je více o strategii než o reflexech.

Největší esporty vám uvádíme zde:

Hodnocení z pohledu autora
Datum hodnocení
Sportovní událost
Esport
Naše hodnocení
51star1star1star1star1star